Czy szkoła, wynajmując innemu podmiotowi powierzchnię, może odliczyć pełny VAT z faktur za media
W przypadku czynności długotrwałych, w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży, obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Największy problem powstaje, gdy musimy stosować zasady ogólne, aby ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla usług rozliczanych za następujące po sobie okresy rozliczeniowe. Specjalne zasady ustalania momentu wykonania tych
Powstanie obowiązku podatkowego w przypadku zaliczek na poczet przyszłej sprzedaży mediów budzi wątpliwości, jeśli strony ustalają terminy płatności takich zaliczek. Według organów podatkowych w takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę z upływem terminu wskazanego w umowie, chociażby zaliczka nie została otrzymana.
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długoterminowych, gdy obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, największy problem stwarza ustalenie momentu wykonania usługi. Spory wywołuje odpowiedź na pytanie, które usługi możemy uznać za wykonane z końcem okresów rozliczeniowych
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długotrwałych, w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży, obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Obowiązek podatkowy nie jest wówczas związany z faktycznym wykonaniem czynności, jak ma to
Spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, że faktury za media, szczególnie od Telekomunikacji Polskiej SA, wpływały do mojej firmy po upływie terminu płatności, często nawet po kilku miesiącach od daty wystawienia dokumentu. Czy w takiej sytuacji o terminie odliczenia VAT decyduje data wpływu faktury, czy konieczna jest korekta VAT-7 za poprzednie miesiące?
Otrzymałam faktury korygujące za prąd za lata 2012-2014. Przyczyną korekty były zmiany wynikające z aktualnie pozyskanych danych odczytowych i pomiarowych. Korekty są na plus i na minus. Data wystawienia faktur korygujących to 24 kwietnia 2015 r. Czy korekty te powinnam ująć do VAT w kwietniu 2015 r. (ewentualnie w dwóch kolejnych miesiącach), czy rozliczyć wstecznie?
Wystawiamy fakturę za podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Opłata ma charakter jednorazowy. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT?
Nasza firma refakturuje energię elektryczną i usługi dystrybucji innym firmom. W styczniu br. otrzymaliśmy fakturę za energię elektryczną: - data sprzedaży: 01/2014, - data wystawienia: 17/12/2013, - termin płatności: 10/01/2014. Do tej faktury wystawiliśmy naszemu klientowi refakturę z datą 31 stycznia i z terminem płatności 20 lutego. Kiedy mamy rozliczyć taką refakturę?
W treści przepisów o fakturach, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., nie znalazłem wyłączenia z obowiązku podawania na fakturach numeru NIP nabywcy, w przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną. Chodzi mi o faktury na dostawę wody. Czy to oznacza, że faktury wystawiane osobom fizycznym, np. za dostawę wody, muszą zawierać numer NIP nabywcy?
Od 1 lipca 2013 r. utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Opłata z tego tytułu wpłacana przez właścicieli i zarządców nieruchomości ma charakter daniny publicznej wyłączonej z opodatkowania VAT. Opłaty te przenoszone przez zarządcę nieruchomości (np. spółdzielnię) na osoby posiadające spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub najemców lokali użytkowych
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w mieszkaniu (lub domu) mają prawo do częściowego odliczania VAT od wydatków dotyczących jednocześnie mieszkania oraz prowadzonej działalności. Często jednak rozliczanie VAT od zużycia energii czy usług telekomunikacyjnych budzi pewne wątpliwości. Wynika to z tego, że ustawodawca dla tego typu sytuacji nie przewidział jasnych i precyzyjnych rozwiązań. Tym
22 września 2011 r. Minister Finansów wprowadził zwolnienie z VAT obejmujące odsprzedaż mediów przez wspólnoty mieszkaniowe właścicielom lokali mieszkalnych. W artykule wskazujemy konsekwencje wprowadzenia tych zwolnień od podatku.
Tworzymy niewielką wspólnotę mieszkaniową. Otrzymuję różnego rodzaje faktury, między innymi za energię cieplną, gaz i energię elektryczną, które chcielibyśmy refakturować na członków wspólnoty. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Czy możemy z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki odliczyć VAT?
Jednostka organizacyjna (Kościół) powołała jednostkę organizacyjną posiadającą osobowość prawną (nadaną przez MSWiA), która działa również na podstawie statutu. Nowa jednostka ma za zadanie zarządzać nieruchomościami, które należą do Kościoła (zarząd nieruchomością na zlecenie). Do Kościoła należą nieruchomości (lokale mieszkalne i użytkowe). Jednostka wynajmuje lokale (należące do Kościoła) m.in.