Czy można zastosować zwolnienie dla najmu mieszkania, jeśli jest tam zarejestrowana firma
Tytuł tego artykułu mógłby brzmieć: "Uważaj komu wynajmujesz mieszkanie!" Dlaczego? Ponieważ od tego komu wynajmuje się lokal mieszkalny zależy stawka podatku od nieruchomości. Wynajęcie lokalu podmiotowi prowadzącemu w nim działalność gospodarczą może doprowadzić do „wskoczenia” w najwyższą z możliwych stawek, przewidzianą dla podmiotów prowadzących działalność.
Najem, dzierżawa to powszechny element życia gospodarczego, który dla dużej części obywateli i firm stał się istotnym źródłem przychodów. Fundamentalne znaczenie ma prawidłowa kwalifikacja zawartej umowy jako umowy najmu lub umowy dzierżawy. Wielu przedsiębiorców ma jednak problem z rozróżnieniem tych umów. W opracowaniu przedstawiamy, jakie są różnice między dzierżawą a najmem, wzory tych umów, oraz
Kiedy przychody z tytułu oddania w najem składników majątku przez przedsiębiorcę stanowią przychody z działalności gospodarczej, a kiedy przychody z odrębnego źródła? Jak określić moment powstania przychodu? Czy oddanie w najem składników majątku przez podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powoduje utratę prawa do opodatkowania w tej formie?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej posiadam nieruchomość, którą wynajmuję i osiągam przychód. Z tytułu prowadzonej działalności składam PIT-5L, natomiast z najmu nieruchomości - PIT-5. Czy jest możliwość włączenia najmu do prowadzonej działalności gospodarczej i rozliczania na jednym PIT-5L
Dochody z najmu, zwłaszcza wykonywanego w sposób w miarę zorganizowany i ciągły, dają się opodatkowywać w różny sposób. Stwarza to podatnikom możliwość wyboru takiego rozwiązania, które będzie najkorzystniejsze w ich konkretnej sytuacji. Aby podjąć decyzję: działalność gospodarcza czy najem „prywatny”, skala podatkowa czy podatek liniowy, zasady ogólne czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Spółka z o.o. wynajmuje pomieszczenie magazynowe od osoby fizycznej. Posiada umowę poświadczoną przez urząd skarbowy, w której określono termin i wysokość comiesięcznego czynszu. Czy opłatę za czynsz można zaliczać w koszty na podstawie dowodu zastępczego, czy też niezbędny jest comiesięczny rachunek wystawiany przez wynajmującego?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje 12 lat. Od początku obowiązywania jest jednak nieustannie zmieniana (niekiedy kilkanaście razy w roku). W tym stanie rzeczy nie może dziwić, że obecne brzmienie tej ustawy różni się zdecydowanie od pierwotnego tekstu. Ponadstukrotne zmiany spowodowały ponadto, że jest ona coraz bardziej zagmatwana i coraz mniej czytelna dla przeciętnego podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Chciałbym wynająć mieszkanie będące moją prywatną własnością. Czy przychód z najmu mogę opodatkować ryczałtowo, gdy wynajem mieszkania nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej?
Czy osoba fizyczna chcąc wynająć lokal firmie, która prowadzi działalność gospodarczą, musi zakładać własną działalność gospodarczą w celu wystawienia rachunku dla najemcy - po to, aby najemca mógł na tej podstawie zaliczyć wartość czynszu najmu do kosztów uzyskania przychodu?
Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują zmienione zasady dotyczące sposobu opodatkowania przychodów z najmu oraz rozliczania podatku z tego tytułu przez małżonków.
Wynajmuję lokal użytkowy na działalność gospodarczą. Najemca płaci miesięcznie czynsz oraz opłaty eksploatacyjne na rzecz spółdzielni. Uważam, że podatek od dochodu z najmu powinienem obliczać od czynszu, który uzyskuję od najemcy, nie wliczając do dochodu opłat płaconych przez najemcę na rzecz spółdzielni. Czy postępuję prawidłowo?