Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-02-21

Skutki oddania w najem składników majątku przez przedsiębiorcę

Kiedy przychody z tytułu oddania w najem składników majątku przez przedsiębiorcę stanowią przychody z działalności gospodarczej, a kiedy przychody z odrębnego źródła? Jak określić moment powstania przychodu? Czy oddanie w najem składników majątku przez podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powoduje utratę prawa do opodatkowania w tej formie?

Małgorzata Rymarz
Profity uzyskiwane z tytułu umów o czasowe używanie składników majątkowych należących do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą mogą być kwalifikowane - w zależności od statusu przedmiotu kontraktu - do dwóch kategorii: jako przychody z działalności gospodarczej albo jako przychody z odrębnego źródła. Zgodnie bowiem z treścią art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o p.d.o.f. za przychody z działalności gospodarczej uważa się również przychody z najmu (podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze) składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Jednocześnie, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy autonomicznym źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00