comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-15
Najem w działalności gospodarczej
Dochody z najmu, zwłaszcza wykonywanego w sposób w miarę zorganizowany i ciągły, dają się opodatkowywać w różny sposób. Stwarza to podatnikom możliwość wyboru takiego rozwiązania, które będzie najkorzystniejsze w ich konkretnej sytuacji. Aby podjąć decyzję: działalność gospodarcza czy najem „prywatny”, skala podatkowa czy podatek liniowy, zasady ogólne czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dodatkowo małżonkowie mogą wybrać, czy oboje chcą płacić podatek od dochodów z najmu czy też scedować ten obowiązek na jedno z nich.
Matylda Arnold-Rogiewicz
Stan prawny na 8 lutego 2005 r.
Gdy już podejmiemy decyzję dotyczącą zasad opodatkowania, możemy dużo zyskać odpowiednio formułując umowę najmu. To od niej zależy, czy zapłacimy podatek od kwot zwracanych przez najemcę z tytułu zużycia prądu, ogrzewania i wody, a także usług telekomunikacyjnych. Ważne jest również, jaką decyzję podejmiemy co do metody ustalenia wartości początkowej przedmiotu najmu - raz obranego sposobu amortyzacji nie da się później zmienić. I wreszcie, świadcząc usługi najmu, nie możemy zapomnieć o VAT. Tu w ubiegłym roku zaszły największe zmiany. Nie wszyscy jeszcze uświadomili sobie, że obecnie właściwie każdy wynajmujący, nawet swój prywatny garaż czy mieszkanie, jest podatnikiem VAT. Oczywiście część osób może korzystać ze zwolnienia od podatku, lecz niektórzy mają obowiązek wystawiać faktury i rozliczać VAT.
O tym, że zasady opodatkowania najmu wciąż budzą wątpliwości, świadczy duża liczba interpretacji wydawanych przez urzędy skarbowe w indywidualnych sprawach podatników - wiele z nich zostało zacytowanych w tym „Poradniku”.
Co musimy wiedzieć o najmie?
Najem jest jedną z umów dotyczących korzystania z rzeczy,
uregulowanych w kodeksie cywilnym. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka