comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-22
Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje 12 lat. Od początku obowiązywania jest jednak nieustannie zmieniana (niekiedy kilkanaście razy w roku). W tym stanie rzeczy nie może dziwić, że obecne brzmienie tej ustawy różni się zdecydowanie od pierwotnego tekstu. Ponadstukrotne zmiany spowodowały ponadto, że jest ona coraz bardziej zagmatwana i coraz mniej czytelna dla przeciętnego podatnika.
dr Mieczysław Staniszewski
zastępca naczelnika urzędu skarbowego
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Najnowsza nowelizacja jest szczególnie ważna - w istotny sposób zmienia bowiem konstrukcję tego podatku, szczególnie w zakresie opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. O zamiarze zmiany konstrukcji tego podatku świadczy m.in. likwidacja niektórych ulg i zwolnień podatkowych. Należy zatem sądzić, że mamy do czynienia z początkiem głębokich reform dotyczących opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Należy jedynie postulować, aby dalsze zmiany dotyczące zasad opodatkowania dochodów ludności nie były dokonywane w formie nowelizacji dotychczasowej ustawy, lecz poprzez uchwalenie nowej. Warto także wskazać na potrzebę ogłoszenia jednolitego tekstu obecnej ustawy.
Podatek liniowy od przychodów z działalności gospodarczej
W krajach Unii Europejskiej, podobnie jak w zdecydowanej większości państw, w podatku dochodowym stosowane są stawki progresywne. W ostatnich latach coraz częściej krytykuje się jednak ten sposób opodatkowania dochodów. W niektórych państwach nie ograniczono się wyłącznie do krytyki, lecz zlikwidowano progresję w podatku dochodowym, wprowadzając podatek liniowy (np. w Rosji).
Sprawa podatku liniowego pojawiła się także w czasie prac nad projektem ustawy i ostatecznie do noweli wprowadzony został przepis umożliwiający opodatkowanie dochodów według stałej 19-proc. stawki. Zmiana ta dotyczy co prawda tylko przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale wydaje się, że jest początkiem upraszczania systemu podatkowego i łagodzenia ciężarów podatkowych.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka