Poradnia bhp
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika lub też kierujący zatrudnionego już pracownika na kontrolne lub okresowe badania lekarskie, jest zobowiązany do wydania pracownikowi skierowania na badania lekarskie. Skierowanie to wydawane jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Wynika to ze wzoru skierowania na badania lekarskie, który został określony w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i
Chcąc budować bezpieczne środowisko pracy i wysoką kulturę bhp, musimy zadbać o zmianę nastawienia pracowników i kadry kierowniczej do przestrzegania norm i zasad. Nastawienie to ulegnie zmianie, jeśli pracownicy zaczną się z nimi identyfikować.
W razie niemożności stawienia się do pracy, pracownik ma obowiązek zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności - niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 2 dni. Niedotrzymanie 2-dniowego terminu na usprawiedliwienie nieobecności mogą tłumaczyć jedynie szczególne przyczyny, zwłaszcza obłożna choroba pracownika połączona z brakiem lub nieobecnością domowników albo inne zdarzenie losowe.
Obecnie brak jest wyraźnej podstawy prawnej dopuszczającej wydanie pracownikowi polecenia poddania się dodatkowym badaniom lekarskim, nawet wtedy gdy ten przejawia wyraźne oznaki chorobowe mogące zagrażać zdrowiu lub życiu samego pracownika lub innych osób.
Pracownik otrzymał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Niemniej jednak termin następnego badania okresowego lekarz określił na 31 października. W związku z tym, kiedy pracownik powinien iść na takie badania, skoro 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, pracodawca dodatkowo wyznaczył 2 listopada jako dzień wolny i de facto pracownik wróci do pracy 5 listopada?
Pracownica przed urlopem macierzyńskim była na zwolnieniu lekarskim przez 2 miesiące. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego skorzystała także z urlopu wypoczynkowego. Za 2 tygodnie wraca do pracy. Wiadomo, że w związku z L-4 musimy skierować ją na badania kontrolne. Kiedy powinniśmy skierować ją na takie badania - pod koniec urlopu czy w dniu, w którym wróci do pracy?
Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne? - pyta Czytelnik z Radomska.
Pracuję w pełnym wymiarze czasu pracy w hotelu. Jednocześnie z dniem 1 grudnia br. podejmę pracę w motelu znajdującym się w tej samej miejscowości. Pracodawca dał mi skierowanie na badania profilaktyczne. Aktualne badania posiadam w pierwszym miejscu pracy. Czy muszę wykonywać je ponownie? - pyta Czytelniczka ze Szczecina.
Czy pracodawca może zmusić nowo przyjętego do pracy pracownika do poddania się badaniom lekarskim, mimo że pracownik posiada aktualne badania dopuszczające go do pracy na takim samym stanowisku oraz kto powinien ponosić koszty takich badań - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na stanowisku kasjera, mimo naszych upomnień nie wykonał do wyznaczonej daty 1 kwietnia kontrolnych badań lekarskich. Czy w tej sytuacji pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia?
Przestrzeganie przepisów bhp należy do podstawowych obowiązków pracowniczych. Naruszenie ich pozwala pracodawcy na nałożenie kary porządkowej na pracownika.
Prowadzeniu wielu rodzajów działalności towarzyszą prace o charakterze administracyjno-biurowym, polegające na wykonywaniu rutynowych czynności biurowych oraz na częstym kontakcie z interesantami.
Coraz częściej mają miejsce przypadki zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych lub nawet przymuszania pracowników dotychczas zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej. Jak wówczas wygląda kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy?