Poradnia bhp
- Dlaczego pracodawca może zostać ukarany grzywną za nieużywanie przez pracownika przydzielonej mu odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej
- Czy można pracownikom zabronić przynoszenia do pracy niebezpiecznych, lecz legalnych przedmiotów
- Jakich obowiązków związanych z profilaktyką zdrowotną nie można powierzyć służbie bhp
- Jak udokumentować szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej
Jednemu z naszych pracowników zdarza się nie używać środków ochrony indywidualnej, które mu przydzielono, na co już kilkukrotnie zwracano mu uwagę. Czeka nas kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Czy pracodawca może zostać ukarany za niesubordynację pracownika?
Pracodawca może zostać ukarany przez inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy karą porządkową za nieegzekwowanie stosowania przez pracownika wymaganego wyposażenia roboczo-ochronnego na danym stanowisku pracy. Taki wniosek należy wysnuć z obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 2373 par. 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Zgodnie zaś z art. 207 par. 2 k.p. pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Jednym z przejawów tej powinności jest obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Przy czym pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach: