Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 lipca 2024 r., sygn. II SA/Bd 265/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Katarzyna Korycka Protokolant starszy sekretarz sądowy Marlena Krzyżaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2024 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2024 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 15 grudnia 2023 r., nr MGOPS.SR.4311.000660.2023.JBW, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią odmówił J. H. (skarżącemu) przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką – A. H.. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w sprawie nie został spełniony warunek wynikający z art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 390 – dalej "u.ś.r."), tj. niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała w którymś z okresów wymienionych w tym przepisie. Organ wskazał ponadto, że przeszkodą dla przyznania wnioskowanego świadczenia jest również okoliczność, iż niepełnosprawna pozostaje w związku małżeńskim z osobą nielegitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Po rozpoznaniu odwołania od powyższej decyzji, decyzją z 24 stycznia 2024 r. nr SKO-4111/2054/2023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy utrzymało w mocy rozstrzygnięcie I instancji. W uzasadnieniu, po przytoczeniu stanu faktycznego sprawy, organ przywołał treść art. 17 ust. 1b u.ś.r. i zakwestionował zaistnienie przesłanki negatywnej wynikającej z tego przepisu w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13. Po przywołaniu jednak treści art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r. organ stwierdził, że wnioskowane świadczenie skarżącemu nie należy się, albowiem osobą, na której ciąży obowiązek alimentacyjny względem jego matki, jest J. H., tj. żyjący mąż niepełnosprawnej, bez względu na to, że – jak wskazuje skarżący – małżonek niepełnosprawnej jest osobą schorowaną i nie ma sił. Organ wyjaśnił, że obowiązek alimentacyjny względem matki skarżącego spoczywa na jej mężu do czasu, aż uzyska on orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right