Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Jak poprawnie kalkulować koszt wytworzenia wyrobów

      W jednostkach prowadzących działalność produkcyjną istotne jest prawidłowe określenie jednostkowego kosztu wytworzenia produktu, ponieważ jego wielkość w dużej mierze determinuje cenę sprzedaży oraz poprawne rozliczenie i alokację kosztów. Nieprawidłowo ustalony koszt wytworzenia może doprowadzić do zaniżenia ceny sprzedaży i ujemnego wyniku brutto ze sprzedaży.

    • comment
      Artykuł

      Jak dokonać wyceny przedsiębiorstwa?

      W warunkach rynkowych często zachodzi konieczność dokonania wyceny przedsiębiorstwa. W praktyce wycena przedsiębiorstwa wywołuje jednak wiele trudności. Niełatwo jednoznacznie określić wartość szczególnego dobra, jakim jest przedsiębiorstwo. W zasadzie można stwierdzić, że jest to zdolność majątku do dostarczania właścicielowi strumienia wolnych przepływów pieniężnych, mogących przybierać formę zysku

    • comment
      Porada

      Rola planowania i ryzyka w działalności organizacji pozarządowej

      Zarówno merytoryczne, jak i finansowe planowanie stanowi podstawę kierowania każdą organizacją. Organizacja pozarządowa powinna działać na podstawie planu. Przyjęcie planu to dokonanie pewnego wyboru: akceptacja tego, co wydaje się możliwe do zrealizowania - i jednocześnie rezygnacja z tego, czym nie chcemy się zajmować lub co przekracza nasze możliwości.

    • comment
      Artykuł

      Jak zadbać o finanse w małej i średniej firmie

      Trudne, kryzysowe czasy wymagają sprawdzonych rozwiązań przy prowadzeniu firmy. Truizmem jest twierdzenie, że aby zachować dobrą kondycję finansową przedsiębiorstwa, nie można dopuszczać do zaległości w płatnościach. Wdrożenie i przestrzeganie procedur dotyczących rozrachunków z kontrahentami pozwala zarządzającym finansami firmy na bieżące śledzenie terminów płatności. Umożliwi także szybkie podjęcie

    • comment
      Porada

      Jak jest przeprowadzany audyt projektów realizowanych z wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych i jak należy się do niego przygotować

      Korzystanie ze środków unijnych z funduszy strukturalnych, np. Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przy realizacji projektów wymaga spełnienia wielu warunków formalnych. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązkowego audytu środków wykorzystywanych z budżetu Unii Europejskiej.

    • comment
      Artykuł

      Wiekowanie należności i zobowiązań

      Systemy finansowo-księgowe, z których korzysta firma, przeważnie zawierają narzędzie służące do wiekowania należności i zobowiązań w określonych przez użytkownika przedziałach czasu. Osoba tworząca raport w systemie podaje jedynie dzień, na który ma być przyjęty stan należności lub zobowiązań, oraz interwały czasowe przeterminowanych należności (zobowiązań), w jakich ma zostać przedstawione zestawienie

    • comment
      Porada

      Jak stosować w praktyce rachunek procesowy kosztów (ABC)

      Rosnąca automatyzacja procesów produkcji, coraz większe znaczenie procesów "okołoprodukcyjnych" i wreszcie coraz większa konkurencja na rynku powodują stały wzrost udziału kosztów pośrednich w kosztach ogółem. Biorąc pod uwagę fakt, że prawidłowe rozliczenie kosztów pośrednich determinuje poprawne ustalenie kosztu wytworzenia, należy przyjąć jak najbardziej wiarygodne metody rozliczeń. W tradycyjnym

    • comment
      Porada

      Praktyczne uwagi o nabywaniu i wdrażaniu systemów informatycznych do prowadzenia biznesu, w tym rachunkowości

      Wdrożenie i eksploatacja systemów informatycznych biznesu, w tym szczególnie rachunkowości, stanowią ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców. Jest to złożony proces, który wymaga doświadczenia: jak skutecznie negocjować umowy, jak efektywnie wdrożyć wybrany system, żeby uniknąć pułapek związanych z wyborem nowego systemu informacyjnego.

    • comment
      Porada

      Kiedy i jak stosować w praktyce rachunek kosztów zmiennych i rachunek kosztów pełnych

      Rachunek kosztów to podstawowy element kształtowania efektywności gospodarowania. W rachunku kosztów oraz rachunkowości zarządczej koszty można ujmować w podziale na koszty stałe (niereagujące na zmiany rozmiarów działalności w ramach określonych przedziałów tej działalności) oraz koszty zmienne (zmieniające się wraz ze zmianami rozmiarów działalności).

    • comment
      Porada

      Na czym polega audyt finansowo-księgowy projektu unijnego

      Umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych nakłada na beneficjenta końcowego obowiązek prowadzenia księgowości w sposób przejrzysty, z wyodrębnieniem ewidencji księgowej na potrzeby projektu. Audytor w części finansowej bada, jak określono budżet w umowie o dofinansowanie projektu, kwotę wydatków kwalifikowanych oraz kwotę dofinansowania.

    • comment
      Porada

      Jak tworzyć zakładowy plan kont w grupie kapitałowej dla celów sprawozdawczości zewnętrznej i wewnętrznej

      Wdrożenie systemu informatycznego wspierające konsolidację finansową najczęściej zastępuje autorskie rozwiązania stworzone w danej grupie kapitałowej z wykorzystaniem arkuszy MS Excela. Dedykowane narzędzia systematyzują i porządkują proces konsolidacji, wymuszając wiele zmian na etapie zarówno zbierania danych, jak i zasadniczej konsolidacji zebranych pakietów. Skala zmian postrzeganych z perspektywy

    • comment
      Artykuł

      Kontynuacja i brak możliwości kontynuowania działalności

      Szczególne rozważania na temat kontynuacji działalności prowadzone są najczęściej przy sporządzaniu wprowadzenia do sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki. Rozstrzyga je i ocenia zdolność do kontynuowania działalności kierownik jednostki odpowiadający za księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe. Kolejną osobą wypowiadającą się na temat kontynuacji działalności jednostki

    • comment
      Porada

      Jak ustalać ceny w rozliczeniach między jednostkami organizacyjnymi

      Ceny transferowe są ustalane w celu wyceny produktów wymienianych między podmiotami wewnątrz danej firmy (odrębnymi ośrodkami odpowiedzialności, takimi jak zakłady, wydziały itp.). Są to jednostki powiązane ze sobą kapitałowo, jednak działające na podstawie odrębnego rozrachunku.

    • comment
      Porada

      Jak zachować zdolność do terminowego regulowania zobowiązań

      W celu zachowania dobrej kondycji finansowej jednostki istotne jest, aby nie dopuszczać do zaległości w płatnościach, a co za tym idzie - zadbać o płynność finansową. Wdrożenie i przestrzeganie procedur dotyczących rozrachunków pozwoli jednostce na bieżące śledzenie terminów płatności i ewentualne szybkie podjęcie kroków mających na celu wyegzekwowanie należności.

    • comment
      Porada

      Na czym polega audyt części merytorycznej projektu - badanie audytowe

      Faza badania audytowego projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej zasadniczo obejmuje dwie części i wiąże się z wizytą inspekcyjną u beneficjenta. Pierwsza część to audyt realizacji projektu od strony merytorycznej, a druga - to audyt finansowo-księgowy projektu. Po zapoznaniu się z tą procedurą łatwiej będzie nie tylko przygotować się do tego typu audytu, ale także poprawnie prowadzić

    • comment
      Porada

      Analiza wrażliwości a próg rentowności

      Proszę o praktyczne przykłady liczbowe potwierdzające użyteczność analizy wrażliwości przy wyznaczaniu progu rentowności. W jaki sposób, obliczając próg wypłacalności, możemy dowiedzieć się także o możliwym ryzyku utraty płynności przedsiębiorstwa?

    • comment
      Porada

      Zastosowanie rachunku ABC do kalkulacji kosztów w przedsiębiorstwie ciepłowniczym

      Rachunek kosztów działań (ABC) może stanowić nowy sposób kalkulacji kosztów wytwarzania i przesyłania ciepła w przedsiębiorstwie ciepłowniczym. Zastosowanie tego rachunku pozwala na prawidłowe ustalenie kosztów jednostkowych ciepła.

    • comment
      Porada

      Jak prawidłowo wykonać kalkulację jednostkowych kosztów upomnienia od należności

      Kalkulując przeciętny koszt upomnienia od należności, należy wziąć pod uwagę grupy kosztów, które wiążą się z działaniami składającymi się na przygotowanie takiego upomnienia wraz z kosztami wydruku na konkretnym papierze (zwykle w dwóch egzemplarzach), zapakowanym w kopertę z naklejonym znaczkiem pocztowym.

    • comment
      Porada

      Jak analizować pośrednie koszty stałe

      Koszty stałe mają wciąż rosnący udział w kosztach całkowitych przedsiębiorstw. Tendencja ta trwa od jakiegoś czasu i jest spowodowana zmieniającą się sytuacją na rynku. Wskutek postępu technologicznego zmienne koszty produkcyjne (takie jak materiały i robocizna bezpośrednia) tracą systematycznie na znaczeniu na korzyść kosztów zarządu, kosztów badań i rozwoju czy kosztów marketingu.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00