Porada
Na czym polega audyt finansowo-księgowy projektu unijnego
Umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych nakłada na beneficjenta końcowego obowiązek prowadzenia księgowości w sposób przejrzysty, z wyodrębnieniem ewidencji księgowej na potrzeby projektu. Audytor w części finansowej bada, jak określono budżet w umowie o dofinansowanie projektu, kwotę wydatków kwalifikowanych oraz kwotę dofinansowania.
Ponieważ beneficjent musi wyodrębnić ewidencję księgową dla celów projektu, wymaga to także dostosowania polityki (zasad) rachunkowości przez beneficjenta do potrzeb projektu.
Co powinna zawierać polityka rachunkowości w przypadku realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych?
W polityce rachunkowości w związku z realizacją projektu muszą znaleźć się następujące zagadnienia:
● opis stosowanych zasad rozliczania środków unijnych,
● opis kont księgowych wyodrębnionych na potrzeby projektu,
● opis zasad ewidencjonowania i rozliczania w księgach rachunkowych otrzymanych środków unijnych,
● opis podatkowych zasad rozliczeń środków unijnych.
Sprawdź definicję dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości w Encyklopedii księgowego dostępnej na www.inforfk.pl
W części finansowo-księgowej audytu sprawdza się kompletność i poprawność posiadanej przez beneficjenta dokumentacji związanej z realizacją umowy o dofinansowanie.
Audytor bada, czy dokumentacja zawiera zatwierdzony wniosek o dofinansowanie i podpisaną umowę o dofinansowanie (z aneksami, jeśli były zawarte), kopię wniosków o płatność, sprawozdania z realizacji projektu i inne dokumenty związane z projektem.
Weryfikując księgi rachunkowe beneficjenta oraz dokumenty źródłowe załączone do wniosku o płatność, audytor sprawdza, czy występują niezgodności między wykazami dokumentów załączonymi do wniosków o płatność a oryginałami dowodów księgowych i zapisami w księgach rachunkowych. Audytor sprawdza, czy dokumenty źródłowe załączone do wniosku o płatność są prawidłowo opisane.
SŁOWNICZEK
Wydatkiem kwalifikowanym jest kwota netto danej faktury, jeżeli beneficjent jest podatnikiem VAT i nie korzysta z żadnych zwolnień. Natomiast VAT jest wydatkiem kwalifikowanym, jeśli beneficjent jest zwolniony z VAT. W budżecie mogą być także planowane wydatki niekwalifikowane, które nie podlegają współfinansowaniu środkami unijnymi. Wydatek nie może być kwalifikowany, jeśli został poniesiony przed dniem złożenia wniosku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right