Porada
Jak poprawnie kalkulować koszt wytworzenia wyrobów
W jednostkach prowadzących działalność produkcyjną istotne jest prawidłowe określenie jednostkowego kosztu wytworzenia produktu, ponieważ jego wielkość w dużej mierze determinuje cenę sprzedaży oraz poprawne rozliczenie i alokację kosztów. Nieprawidłowo ustalony koszt wytworzenia może doprowadzić do zaniżenia ceny sprzedaży i ujemnego wyniku brutto ze sprzedaży.
Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem (tzw. koszty bezpośrednie) oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu (koszty pośrednie). Koszty bezpośrednie obejmują:
● wartość zużytych materiałów bezpośrednich,
● koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją,
● inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny.
Określenie wysokości kosztów bezpośrednich nie sprawia problemu. Jako koszty bezpośrednie łatwo je przyporządkować do produktu w odpowiedniej wielkości. Większe wątpliwości powstają w związku z ustaleniem prawidłowej wysokości kosztów pośrednich.
Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się:
● zmienne pośrednie koszty produkcji,
● tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, która odpowiada poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.
Nie można zaliczyć do kosztów wytworzenia kosztów:
● będących konsekwencją niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych,
● ogólnego zarządu, które nie są związane z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje na dzień wyceny,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right