Porada
Jak zachować zdolność do terminowego regulowania zobowiązań
W celu zachowania dobrej kondycji finansowej jednostki istotne jest, aby nie dopuszczać do zaległości w płatnościach, a co za tym idzie - zadbać o płynność finansową. Wdrożenie i przestrzeganie procedur dotyczących rozrachunków pozwoli jednostce na bieżące śledzenie terminów płatności i ewentualne szybkie podjęcie kroków mających na celu wyegzekwowanie należności.
Zdolność jednostki do terminowego regulowania bieżących zobowiązań uwarunkowana jest posiadaniem przez nią płynnych aktywów. Przy czym należy pamiętać o tym, że nie można bezwzględnie postawić znaku równości między pojęciem płynności i wypłacalności. Przedsiębiorstwo musi dysponować taką ilością środków, by móc spłacać zobowiązania, jednak nie byłoby słuszne utrzymywanie środków pieniężnych w ilości pokrywającej wszystkie zobowiązania bez względu na termin ich płatności.
Byłoby to nieuzasadnione ekonomicznie, ponieważ powodowałoby niecelowe zamrożenie środków finansowych. Płynność wiąże się więc z takim zarządzaniem wpływami i wydatkami, które pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. W praktyce gospodarczej możliwa jest sytuacja, w której przedsiębiorstwo może być wypłacalne (posiadać dostateczną ilość środków finansowych pozwalających na regulowanie zobowiązań krótkoterminowych), lecz nie posiadać krótkoterminowej płynności finansowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right