Porada
Jak jest przeprowadzany audyt projektów realizowanych z wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych i jak należy się do niego przygotować
Korzystanie ze środków unijnych z funduszy strukturalnych, np. Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przy realizacji projektów wymaga spełnienia wielu warunków formalnych. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązkowego audytu środków wykorzystywanych z budżetu Unii Europejskiej.
Zasadniczą kontrolą przeprowadzaną w ramach systemu kontroli pomocy udzielanej ze środków funduszy unijnych, realizowanych w ramach poszczególnych programów, jest kontrola projektów. Dlatego każdy projekt, aby uzyskać współfinansowanie z funduszy unijnych, musi być poddany kontroli finansowej. W przypadku większych inwestycji wymagane jest także przeprowadzenie audytu wewnętrznego lub audytu zewnętrznego realizowanego projektu. Audyt ma zapewnić o prawidłowości realizowanej inwestycji, wydatków i sprawozdań finansowych.
Podstawowe warunki formalne prowadzenia kontroli finansowej i audytu projektów
Podstawową kontrolą przeprowadzaną w ramach systemu kontroli środków funduszy unijnych jest kontrola finansowa projektów. Zgodnie z ustawą o Narodowym Planie Rozwoju kontrola projektów polega na sprawdzeniu dostarczenia współfinansowanych towarów i usług, tzn. na sprawdzeniu faktycznego wykonania działań przewidzianych w projektach oraz weryfikacji prawdziwości wydatków przedstawionych we wnioskach o płatność. Kontrolę projektów może przeprowadzić instytucja zarządzająca lub instytucja pośrednicząca, ale zasadniczo obowiązek przeprowadzenia kontroli spoczywa na instytucji wdrażającej, tj. instytucji kontraktującej i rozliczającej beneficjenta. Kontrola projektów odbywa się w dwóch etapach:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right