Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      1. Jak za pomocą arkusza kalkulacyjnego obliczyć IRR

      W poprzednim numerze „BRIF” opisywaliśmy, jak za pomocą arkusza kalkulacyjnego obliczać bieżącą wartość netto inwestycji, czyli jej NPV. Tym razem zaprezentujemy sposób obliczenia wewnętrznej stopy zwrotu z inwestycji, czyli IRR. O ile NPV informuje nas o korzyściach z inwestycji w postaci wyrażonej kwotowo, o tyle IRR wyraża nadwyżkę finansową w formie procentowej.

    • comment
      Artykuł

      2. Jak wycenić przedsiębiorstwo metodą EVA

      Metoda ekonomicznej wartości dodanej (EVA) pozwala w stosunkowo łatwy sposób ocenić, jak będzie się zmieniała wartość przedsiębiorstwa w ustalonym okresie lub w poszczególnych latach. Dzięki temu zarządzający mogą zawczasu poczynić określone kroki zaradcze: optymalizować strukturę kapitałową firmy lub podjąć działania podnoszące efektywność operacyjną. Sposób wyceny przedsiębiorstwa został zilustrowany

    • comment
      Artykuł

      Pieniądze to nie wszystko

      Przeciętny pracownik ma wrodzoną niechęć do pracy i unika jej, jeśli tylko może. Nie chce brać na siebie odpowiedzialności, woli raczej być kierowany. Jest mało ambitny i przede wszystkim ceni bezpieczeństwo i święty spokój. Z tego powodu większość ludzi musi być zmuszana, kontrolowana, kierowana i straszona konsekwencjami, aby podejmować odpowiedni wysiłek ukierunkowany na osiągnięcie celów organizacji

    • comment
      Porada

      Czy można obniżyć dietę za podróż krajową?

      Pracownica naszej firmy została wysłana na 2-dniowe szkolenie do Krakowa. Miała zapewniony bezpłatny nocleg, a w ciągu dnia szkoleń jeden ciepły posiłek (tzw. lunch) oraz słodki poczęstunek podczas przerw na kawę. Czy w takim przypadku istnieją podstawy do obniżenia diety? Dodam, że nasze przepisy wewnętrzne nie zawierają regulacji dotyczących podróży służbowych.

    • comment
      Artykuł

      Podwyżka mile widziana

      Każdy pracownik ma nadzieję, że efekty jego pracy zostaną zauważone i docenione przez pracodawcę. Dobrze się dzieje, jeżeli przekonaniu pracownika towarzyszy pozytywne działanie pracodawcy, który w wymierny sposób wynagrodzi pracownikowi jego zaangażowanie.

    • comment
      Artykuł

      Kiedy wynagrodzenie wpływa na motywację

      Aby motywowanie przez wynagrodzenie było efektywne, powinno być dostosowane indywidualnie do pracownika. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że coś konkretnie i ze stałą siłą tak samo motywuje wszystkich ludzi.

    • comment
      Artykuł

      1. Jakie są najważniejsze zmiany w nowej wersji programu „Płatnik” 7.01.001

      Od dwóch miesięcy każdy płatnik dysponujący certyfikatem kwalifikowanym może testować nową wersję programu „Płatnik” oznaczoną numerem 7.01.001. Wystarczy tylko wypełnić wniosek o udostępnienie nowego „Płatnika” zamieszczony na stronach Elektronicznego Urzędu Podawczego (http:\\eup.zus.pl). Nowa wersja programu ma zastąpić (prawdopodobnie pod koniec października, ale termin ten ze względów technicznych

    • comment
      Artykuł

      KOMPETENCJE I REKRUTACJA

      Rekrutacja jest tym, od czego się wszystko zaczyna. Znalezienie odpowiedniego pracownika nie jest wcale prostym zadaniem. Dlatego proces rekrutacji nabiera szczególnego znaczenia.

    • comment
      Artykuł

      SPOSOBY NA GWAŁTOWNE REAKCJE PRACOWNIKÓW

      Pracownicy z działów kadr czy działów HR często pełnią rolę posłańca przynoszącego złe wieści, co wymaga od nich wysokich kwalifikacji związanych z komunikacją i ogromnego opanowania.

    • comment
      Porada

      2. Skracanie cyklu operacyjnego sposobem na poprawę płynności firmy

      Jak w praktyce oblicza się długość cyklu operacyjnego? Czy należy go wyliczać dla całego roku czy też na krótsze okresy? Jakie kroki można podjąć, aby skrócić cykl operacyjny? Proszę o przykłady dla przedsiębiorstwa produkcyjnego.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak określić zadania pracowników działu audytu wewnętrznego w firmie - część 2

      W poprzednim numerze rozpoczęliśmy cykl artykułów opisujących krok po kroku proces tworzenia działu audytu wewnętrznego z firmie. Omówiliśmy cele, zadania oraz strukturę takiego działu. Wskazaliśmy, że jeśli komórka audytu jest zespołem osób, to między te osoby powinny zostać szczegółowo rozdzielone zadania umożliwiające sprawną i efektywną pracę DAW.

    • comment
      Artykuł

      1. Przerób materiałów obcych wymaga szczegółowej kalkulacji kosztów

      Przyjęcie materiałów obcych w celu wykonania usług ich przetworzenia wymaga ewidencji pozabilansowej. Efektem wykonanych prac na powierzonych materiałach jest nadanie im nowych cech użytkowych, niezbędnych do prowadzenia dalszej działalności gospodarczej, lub powstanie nowego produktu. Usługodawca za wykonane prace wystawia fakturę VAT. Figurująca na niej cena sprzedaży obejmuje koszty wykonanych prac

    • comment
      Artykuł

      WYJAZD INTEGRACYJNY - PRZYJEMNOŚĆ CZY OBOWIĄZEK

      Wyjazdy integracyjne mają pełnić nie tylko funkcję nagrody czy dobrej zabawy, ale przede wszystkim funkcję szkoleniową, której celem będzie spowodowanie takich zmian w sposobie pracy pracowników, aby pozytywnie wpłynąć na uzyskiwane przez pracowników wyniki.

    • comment
      Artykuł

      Klucz do (e-)sukcesu

      Redukcja kosztów szkolenia, szybsze tempo nauki prowadzonej w dowolnym miejscu i w dogodnym dla użytkownika czasie, obiektywizm narzędzi do weryfikowania poziomu wiedzy i oceny efektywności kursu - to kilka podstawowych zalet elektronicznych metod nauczania. Na co jednak warto zwrócić uwagę, aby wdrożenie e-learningu przynosiło pracodawcom i pracownikom rzeczywiste korzyści, a nie wzbudzało obawy przed

    • comment
      Artykuł

      PRACODAWCA MOŻE WYDAĆ MNIEJ

      Niższe koszty pracodawcy Jednym z wielu sposobów obniżenia kosztów zatrudnienia jest skorzystanie z tzw. elastycznej formy zatrudnienia. Choć nie jest ona regulowana wprost w przepisach, prawo dopuszcza jej stosowanie.

    • comment
      Artykuł

      Płace po ocenie

      Trudno znaleźć zarząd, który nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że próbuje najlepiej wynagradzać swoich najlepszych pracowników. I o ile na to pytanie odpowiedź na ogół będzie jednoznaczna, o tyle na pytanie, jak w praktyce wygląda nagradzanie najlepszych, odpowiedzi mogą być różne. Odmienny może być sposób wyłaniania najlepszych pracowników, jak i metoda nagradzania wyników ich pracy.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      1. Zapasy a sytuacja płatnicza przedsiębiorstwa

      Zapasy stanowią nieodłączny element procesu gospodarczego. Bezpośrednio uczestnicząc w obrocie gospodarczym, mają istotny wpływ na płynność finansową i efektywność. Zmiana wielkości zapasów wpływa m.in. na stan gotówki w przedsiębiorstwie. Ze względu na tak istotne finansowe konsekwencje zapasów ich poziom powinien być przedmiotem zainteresowania kierownictwa, a także służb odpowiedzialnych za stronę

    • comment
      Artykuł

      1. Jak opracować regulamin audytu wewnętrznego

      Regulamin audytu wewnętrznego jest podstawowym wewnętrznym dokumentem firmy zatrudniającej audytora wewnętrznego. Określa szczegółowe zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w firmie. Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór regulaminu dla stanowiska jednoosobowego wraz z instrukcją jego sporządzenia. Jeśli wielkość, struktura i charakter firmy wymagają, by komórka audytu wewnętrznego była działem wielostanowiskowym

    • comment
      Artykuł

      2. Jak za pomocą funkcji NPV w arkuszu kalkulacyjnym ocenić efektywność planowanych przez firmę inwestycji

      Przy użyciu funkcji finansowej NPV, która jest dostępna w arkuszu kalkulacyjnym Excel, można określić, metodą dyskontowania strumienia przepływów pieniężnych z przedsięwzięcia inwestycyjnego, jego aktualną wartość netto. Metoda ta jest wykorzystywana na etapie rozpatrywania różnych projektów inwestycyjnych w celu badania i porównania ich efektywności.

    • comment
      Artykuł

      1. W jaki sposób kontrolować sprzedaż

      W celu osiągnięcia korzystnego dla właścicieli wyniku finansowego konieczne jest sprawowanie kontroli nad wykonywaną sprzedażą. Należy ją przeprowadzać w wielu różnych przekrojach i na podstawie analiz jak najszybciej podejmować odpowiednie kroki. W artykule prezentujemy kluczowe obszary i narzędzia przydatne w bieżącym kontrolowaniu sprzedaży.

    • comment
      Artykuł

      STRES W MIEJSCU PRACY

      Pracodawca musi pamiętać, że warunkiem skutecznego radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy jest nawiązanie dialogu z pracownikami oraz zaangażowanie w ten proces wszystkich zainteresowanych osób.

    • comment
      Artykuł

      Jak ocenić efektywność polityki handlowej firmy - część 2

      W poprzednim numerze pisaliśmy o tym, jak oceniać pracę działu handlowego. Tym razem opiszemy sposoby oceny efektywności kredytowania klientów oraz polityki rabatów. Sprawna i efektywna polityka w tych obszarach w bardzo dużym stopniu wpływa na wielkość sprzedaży, a co za tym idzie - na zyski firmy.

    • comment
      Artykuł

      Zarządzanie delegowaniem pracowników (2)

      Forma zatrudnienia oddelegowanego pracownika w innych krajach decyduje w dużej mierze o sposobie jego rozliczeń podatkowych. Jakie obowiązki wobec organów skarbowych ma osoba, która podpisała umowę o pracę z zagranicznym podmiotem? W jakim stopniu nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wpłynie na sytuację podatkową Polaków pracujących za granicą?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00