Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Dotacje unijne na rozwój pracowników w latach 2007-2013

Jolanta Suchłabowicz

Ingrid Szrajer

WSTĘP

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie możliwości pozyskania środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na rozwój pracowników przedsiębiorstw w perspektywie budżetowania 2007-2013.

Książka skierowana jest do osób, które odpowiadają za inwestycje w kapitał ludzki w przedsiębiorstwach.

Szczególnie chcielibyśmy przedstawić praktyczne informacje dotyczące całości procesu planowania oraz przygotowania projektu szkoleniowo-doradczego. Poradnik został napisany na bazie zebranych doświadczeń własnych oraz bieżących informacji z przełomu III i IV kwartału 2007 r., zawartych w aktach prawnych dostępnych na stronach internetowych instytucji związanych z funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej w Polsce.

Mamy nadzieję, że poradnik ułatwi podjęcie decyzji o skorzystaniu ze środków unijnych na cele inwestycji w kapitał ludzki w przedsiębiorstwach i organizacjach.

DOFINANSOWANIE ROZWOJU PRACOWNIKÓW ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH

Wstępując do Unii Europejskiej, Polska zasiliła jej potencjał rzeszą wspaniałych obywateli, pracowników oraz przedsiębiorstw, ale jednocześnie obarczyła wewnętrznymi problemami związanymi z życiem gospodarczym, społecznym i środowiskowym, które stały się częścią rzeczywistości unijnej. Równocześnie zaczęły nas obowiązywać strategie, wytyczne i rozporządzenia, które przyświecały filozofii utworzenia Unii Europejskiej, bazującej na Strategii Lizbońskiej i polityce spójności gospodarczej, społecznej i przestrzennej.

Trzy główne cele, które przyświecają obecnej Strategii Lizbońskiej, to:

l uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy,

l rozwijanie wiedzy i innowacji,

l tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy.

Wyzwania te dotyczą także Polski mimo jej problemów, wśród których do niedawna dominowało bezrobocie (prawie dwukrotnie przekraczające średnią unijną) oraz niski wskaźnik zatrudnienia (o 11 punktów procentowych niższy niż średni poziom w pozostałych krajach członkowskich).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00