Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Badania sanitarne dla sekretarki

      Zatrudniamy w naszym zakładzie kilka sekretarek. Do ich obowiązków należy m. in. podawanie napojów ciepłych i zimnych klientom i prezesom. Czy w związku z tym powinna mieć ona ważną książeczkę sanepidu?

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Zwolnienia od pracy

      Zwolnienie pracownika od pracy, czyli zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, jest obowiązkiem pracodawcy, jeżeli wynika z przepisów kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Kodeks pracy przewiduje zwolnienie np. na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, na badania lekarskie czy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14. Innym często

    • comment
      Porada

      OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA EWAKUACJĘ W MIEJSCU PRACY

      Ewakuację w zakładzie pracy przeprowadza pracownik wyznaczony przez pracodawcę do wykonywania takich zadań i odpowiednio przeszkolony (lub osoby). Wyjątkowo może to robić też sam pracodawca lub osoba kierująca działaniem ratowniczym.

    • comment
      Artykuł

      Jakie zmiany w emeryturach dla sfery budżetowej i służb mundurowych będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

      Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych (m.in. Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej). Osoby, które zostały powołane lub przyjęte do służby po raz pierwszy po 31 grudnia 2012 r., przejdą na emeryturę wojskową lub

    • comment
      Porada

      Czy każdy podatnik odliczy VAT od paliwa do bankowozu

      Podatnik, który kupił samochód specjalny typu bankowóz, nie odliczy VAT w pełnej wysokości od jego nabycia, gdy działalność podatnika nie wymaga używania takiego samochodu. Nie odliczy także podatku z tytułu nabycia paliwa do napędu tego samochodu. Uprawnienie do odliczenia pełnej kwoty podatku od nabycia bankowozu i paliwa do jego napędu przysługuje tylko podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą

    • comment
      Porada

      OCHRONA PRACOWNIKÓW PRZED PORAŻENIEM PRĄDEM

      Pracodawca jest zobowiązany do zabezpieczenia istniejących w budynkach i pomieszczeniach pracowniczych urządzeń i instalacji elektrycznych.

    • comment
      Porada

      ZMIANY EMERYTALNE DLA SŁUŻB MUNDUROWYCH

      Żołnierze zawodowi i funkcjonariusze tzw. służb mundurowych będą mogli przejść na emeryturę dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia. Od 1 stycznia 2013 r. uprawnienia emerytalne na starych zasadach nabędą tylko ci, którzy do służby wstąpią do końca 2012 r.

    • comment
      Porada

      JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ ŚWIADECTWO PRACY

      Informacje zawarte w świadectwie pracy mają istotne znaczenie zarówno dla ustalania uprawnień pracowniczych, jak i wynikających z przepisów ubezpieczeniowych. Dlatego w świadectwie należy podać m.in. okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia u danego pracodawcy.

    • comment
      Porada

      CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYMIAR URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

      Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

    • comment
      Artykuł

      Optymalizacja podatkowa w praktyce - cz. 1

      Znajomość ustaw podatkowych i wiążących aktów wykonawczych jest nieodzowna do obliczenia dochodu, zaliczek podatkowych i podatku należnego za kolejny rok podatkowy. W przepisach tych określone miejsce zajmują też ulgi przysługujące podatnikom. Należy przez nie rozumieć różnego rodzaju zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub

    • comment
      Porada

      Ochrona przeciwpożarowa w budynku - obowiązki pracodawcy i właściciela

      Kto powinien zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w wynajmowanym biurowcu - pracodawca czy zarządca budynku?

    • comment
      Porada

      ZUS udostępni Straży Celnej i PIP dane płatników, którzy zatrudniają cudzoziemców

      Od 21 lipca 2012 r. pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców bez ważnego prawa pobytu w Polsce, podlegają dotkliwym sankcjom. Organy uprawnione do kontroli - takie jak Państwowa Inspekcja Pracy oraz Straż Graniczna - uzyskały dodatkowe narzędzie w celu skuteczniejszego ścigania takich pracodawców. ZUS ma obowiązek udostępnić tym organom dane, które znajdują się w jego systemie informatycznym.

    • comment
      Porada

      Wyposażenie zakładu pracy w gaśnice w przypadku innych zabezpieczeń przeciwpożarowych

      Nasz zakład pracy zainwestował i we wszystkich pomieszczeniach zostały zamontowane czujki dymu oraz tryskacze (uruchamiają się automatycznie w razie pożaru). Czy w związku z tym musimy wyposażać zakład w gaśnice?

    • comment
      Porada

      Jakie zmiany emerytalne wprowadzono dla służb mundurowych

      Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Po nowelizacji przepisów świadczenie emerytalne nabędą oni dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia, a jego wysokość będzie uzależniona od średniego uposażenia z 10 lat służby.

    • comment
      Porada

      OKRESY WLICZANE DO STAŻU PRACY

      Uprawnienia pracownicze często są uzależnione od ogólnego stażu pracy. W takich sytuacjach pracodawca, ustalając okres zatrudnienia, powinien brać pod uwagę wszystkie okresy wykonywania pracy, również te, kiedy pracownik świadczył pracę za granicą.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      EWAKUACJA - OSOBY ODPOWIEDZIALNE

      Kto jest odpowiedzialny za ewakuację pracowników w przypadku pożaru w zakładzie pracy i czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzać ćwiczenia ewakuacyjne? Jeżeli tak, to ile razy w roku? - pyta Czytelnik z Łodzi.

    • comment
      Porada

      Ewakuacja zakładu pracy

      Kto jest odpowiedzialny za ewakuacje pracowników w przypadku pożaru z zakładzie pracy i czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzać ćwiczenia ewakuacyjne? Jeżeli tak, to ile razy w roku?

    • comment
      Artykuł

      Urlopy wypoczynkowe w praktyce

      Najnowszy numer "Poradnika" poświęcony jest szczegółowemu omówieniu zagadnień związanych z obowiązkami pracodawcy dotyczącymi realizacji uprawnień pracowniczych w zakresie urlopu wypoczynkowego. Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika w celu regeneracji jego sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu mu za ten czas wynagrodzenia. Uprawnienie pracownika do urlopu

    • comment
      Artykuł

      Podatek dochodowy w ochotniczej straży pożarnej

      Dochody ochotniczych straży pożarnych - po spełnieniu określonych warunków - podlegają co do zasady zwolnieniu podatkowemu. Na organizacjach tych ciążą jednak określone obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

    • comment
      Porada

      Ewakuacja - osoby odpowiedzialne

      Kto jest odpowiedzialny za ewakuacje pracowników w przypadku pożaru z zakładzie pracy i czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzać ćwiczenia ewakuacyjne? Jeżeli tak, to ile razy w roku?

    • comment
      Porada

      ZWOLNIENIA OD PRACY W PRAKTYCE

      ● zwolnienia "kodeksowe" ● zwolnienia z rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy ● zwolnienia bez zachowania prawa do wynagrodzenia Nieobecność pracownika w miejscu pracy jest dopuszczalna, gdy zwolniono go z obowiązku świadczenia pracy albo gdy zaistnieją okoliczności uniemożliwiające mu stawianie się do pracy i jej wykonywanie.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00