Optymalizacja podatkowa w praktyce - cz. 1
Znajomość ustaw podatkowych i wiążących aktów wykonawczych jest nieodzowna do obliczenia dochodu, zaliczek podatkowych i podatku należnego za kolejny rok podatkowy. W przepisach tych określone miejsce zajmują też ulgi przysługujące podatnikom. Należy przez nie rozumieć różnego rodzaju zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku.
Zakres, sposoby wyliczania i warunki korzystania z ulg zmieniają się niemal co roku. Najważniejsze zmiany polegają przede wszystkim na likwidacji niektórych ulg z pozostawieniem tzw. praw wcześniej nabytych, a także na wprowadzeniu zupełnie nowych rodzajów ulg.
Z uwagi na rozległość tematyki ulg i zwolnień podatkowych, w niniejszym opracowaniu omówiono jedynie najważniejsze możliwości w tym zakresie przysługujące podatnikom. W poszczególnych rozdziałach omawiamy zarówno kwestie normatywne, jak i praktyczne wskazówki dotyczące sposobu rozliczania ulg.
Publikacja traktuje m.in. o odliczeniach od dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych, ponadto przedstawiony został enumeratywnie pełny wykaz zwolnień przychodów i dochodów obowiązujący podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie zabrakło także omówienia zasad korzystania z ulg przez podatników zryczałtowanego podatku dochodowego oraz ulg przysługujących podatnikom podatku liniowego.
Odliczenia od dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych
W podatku dochodowym od osób prawnych dochód podatnika jest ustalany zgodnie z treścią art. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej jako ustawa o CIT), a w przypadku podatkowych grup kapitałowych - art. 7a tej ustawy.
Tak obliczony dochód stanowi jedną z kategorii niezbędnych do prawidłowego obliczenia obciążeń podatkowych. Jednak w wielu przypadkach nie stanowi on ostatecznej podstawy do obliczenia podatku dochodowego. Podatnik ma prawo do pomniejszenia uzyskanego w roku podatkowym dochodu o kwoty wydatków określonych w art. 18 ust. 1 ustawy o CIT.