Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-04-14

ZWOLNIENIA OD PRACY W PRAKTYCE

● zwolnienia "kodeksowe"

● zwolnienia z rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

● zwolnienia bez zachowania prawa do wynagrodzenia

Nieobecność pracownika w miejscu pracy jest dopuszczalna, gdy zwolniono go z obowiązku świadczenia pracy albo gdy zaistnieją okoliczności uniemożliwiające mu stawianie się do pracy i jej wykonywanie.

Chociaż zwolnienie pracownika od pracy jest uzależnione od decyzji pracodawcy, to ma on jednak obowiązek zwolnić pracownika od pracy w przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy, aktach wykonawczych do kodeksu lub innych przepisach prawa.

Nieobecność w pracy pracownika może wynikać z sytuacji, których nie można było wcześniej przewidzieć, np. choroba pracownika lub członka jego rodziny. W takich przypadkach pracownik ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia pracodawcy o swojej nieobecności i przedstawienia odpowiednich dokumentów usprawiedliwiających.

Zwolnienia "kodeksowe"

Przepisy kodeksowe przewidują sytuacje, których zaistnienie daje pracownikom prawo do skorzystania ze zwolnienia od pracy na okres wskazany w przepisach lub na czas wykonania określonej czynności czy przeprowadzenia badania albo szkolenia.

Pracownicy korzystający ze zwolnienia zawsze zachowują prawo do wynagrodzenia za czas swojej nieobecności. Przyznano zatem pracownikom prawo do zwolnienia:

● na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 37 k.p.),

● na zalecone badania lekarskie w związku z ciążą pracownicy (art. 185 § 2 k.p.),

● w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14 (art. 188 i 1891 § 1 k.p.),

● w celu wzięcia udziału w posiedzeniu komisji bezpieczeństwa i higieny pracy w charakterze członka tej komisji (art. 23713 § 2 k.p.),

● na karmienie dziecka (art. 187 k.p.),

● młodocianego (art. 198 k.p.).

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracodawca, który wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, jest zobowiązany na wniosek pracownika udzielić mu we wskazanym terminie zwolnienia na poszukiwanie pracy z zachowaniem za okres tego zwolnienia prawa do wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00