Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Stawki dla pełnomocnika w sporze o przeliczenie emerytury

      Jak wyliczyć wartość przedmiotu sporu w sprawie o przeliczenie emerytury i na jakiej podstawie obliczana jest kwota zastępstwa w przedmiotowej sprawie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 22 grudnia 2017 r., sygn. IV CSK 353/17

      Przedstawienie okoliczności uzasadniających rozpoznanie skargi kasacyjnej ze względu na przesłankę istotnego zagadnienia prawnego polega na sformułowaniu tego zagadnienia i wskazaniu argumentów, które prowadzą do rozbieżnych ocen. Musi przy tym chodzić o zagadnienie nowe, dotychczas nierozpatrywane w judykaturze, które zarazem ma znaczenie dla rozpoznania wniesionej skargi kasacyjnej oraz innych podobnych

    • gavel
      Orzeczenie
    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 21 grudnia 2017 r., sygn. II CNP 45/17

      Przewidziane w art. 4245 § 1 pkt 4 k.p.c. wymaganie uprawdopodobnienia szkody jest spełnione, gdy skarżący określi postać szkody, wysokość i czas jej powstania oraz związek przyczynowy z wydaniem orzeczenia będącego przedmiotem skargi, a także przedstawi środki uwiarygodniające jej powstanie.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. I CSK 160/17

      W katalogu przyczyn nieistnienia uchwały bez wątpienia mieści się również sytuacja, gdy uchwała została podjęta przez organ nieistniejący. Definiując uchwałę "nieistniejącą", należy przyjąć, że jest to uchwała podjęta nie przez organ spółdzielni, lecz przez osoby, które w momencie jej podejmowania nie posiadały statusu prawnego organu. Jeżeli więc w takiej sytuacji uchwała w rzeczywistości nie zapadła

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. I CSK 163/17

      Zasady słuszności, zawarte w art. 5 k.c. mogą wspomóc zastosowanie art. 189 k.p.c., jeśli powództwo o ustalenie prawa wynika z trwającego przez wiele lat splotu okoliczności i stosunków prawnych, których rozwikłanie w procesie sądowym nakazuje przyznanie racji tej stronie, która wymaga ochrony ze względu na ogólne poczucie sprawiedliwości.

    • today
      Aktualność

      ZUS: Najniższe renty socjalne wolne od zajęcia komorniczego

      Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pozwala na zajęcie przez komornika najniższych rent socjalnych. W ocenie ZUS takie renty obejmuje obowiązkowa prawna ochrona przed zajęciem, nie przekraczają one bowiem 750 zł – powiedział rzecznik prasowy Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. I UZ 47/17

      Skoro mimo odroczenia utraty mocy niekonstytucyjnego przepisu, nie może on stanowić podstawy orzekania przez Sąd, to również orzeczenie o niekonstytucyjności stanowi podstawę do wznowienia postępowania z art. 4011 k.p.c. Orzeczenia sądowe nie mogą bowiem opierać się na prawie, co do którego stwierdzona została niezgodność z Konstytucją.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. II PZ 28/17

      Użycie w art. 168 § 1 k.p.c. sformułowania "bez swojej winy" oznacza, że chodzi w nim o przyczynę obiektywną, która wyklucza zachowanie terminu procesowego, a ocena jej zaistnienia wymaga uwzględnienia obiektywnego miernika staranności, przy czym od zawodowego pełnomocnika wymagany jest jej wyższy stopień.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. I UZ 42/17

      Sprawa, w której spór dotyczy tego, czy adresat decyzji organu rentowego jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne, dotyczy przedmiotowo obowiązku uiszczania tych składek, a nie podlegania ubezpieczeniu. Sprawa taka nie należy do kategorii spraw wymienionych w art. 3982 § 1 zdanie drugie k.p.c., a o dopuszczalności skargi kasacyjnej decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia.

    • gavel
      Orzeczenie
    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. I PZ 15/17

      Przepis art. 403 § 3 k.p.c. odnosi się zarówno do strony jak i jego pełnomocnika. W rezultacie, jeśli powód wiedział o dowodzie, nie można głosić, że jego pełnomocnik w rozumieniu art. 403 § 2 k.p.c. "wykrył" nowy dowód, czy okoliczność, która wcześniej była nieznana i niedostępna.

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. III CZP 82/17

    • gavel
      Orzeczenie

      Uchwała SN z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. III CZP 91/17

      Osoba dochodząca ochrony dobra osobistego może, na podstawie art. 35 k.p.c., wytoczyć powództwo przed sąd, w którego okręgu działał sprawca, lub przed sąd, w którego okręgu to działanie spowodowało zagrożenie lub naruszenie dobra osobistego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. II CZ 107/17

      Sąd - orzekając o kosztach procesu i ustalając koszt wynagrodzenia pełnomocnika procesowego strony będącego adwokatem lub radcą prawnym (art. 109 § 2 zd. drugie k.p.c.) - nie może ustalić tego kosztu poniżej wysokości stawki minimalnej, która dla danej sprawy określona jest we właściwych przepisach wykonawczych, z wyjątkiem tych sytuacji, w których przepisy te przewidują taką możliwość. Stanowisko

    • gavel
      Orzeczenie
    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. III CSK 308/17

      Art. 679 § 2 k.p.c. nie uzależnia prawa do żądania zmiany bądź uchylenia prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku od wykazania, że orzeczenie to narusza prawa wnioskodawcy wprost, bowiem w istocie chodzi o prawa rzeczywistego spadkobiercy, których refleksem jest sytuacja prawna wnioskodawcy. Jego zakres wyznacza ponadto tylko dopuszczalna i powołana we wniosku podstawa żądania zmiany

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. I PZ 10/17

      W razie wniesienia pisma do sądu niewłaściwego strona nie może skutecznie powoływać się na to, że uchybienie terminowi nastąpiło z powodu przetrzymania pisma przez sąd niewłaściwy i przekazania go sądowi właściwemu po terminie dokonania czynności procesowej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. II UK 522/17

      Chociaż art. 382 k.p.c. ma charakter ogólnej dyrektywy określającej istotę postępowania apelacyjnego, jako kontynuację merytorycznego rozpoznania sprawy, to jednak może stanowić usprawiedliwioną podstawę skargi kasacyjnej, jeżeli skarżący wykaże, że sąd drugiej instancji bezpodstawnie pominął część zebranego materiału oraz że uchybienie to mogło mieć wpływ na wynik sprawy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. II PO 1/18

      Wniesienie skargi o wznowienie postępowania, dla której właściwy jest sad drugiej instancji, nie powoduje, że staje się on sądem pierwszej instancji, a Sad Najwyższy, rozpoznający zażalenie na odrzucenie tej skargi, sądem drugiej instancji.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. V CSK 132/17

      Okoliczność z punktu widzenia wiadomości specjalnych którymi dysponuje. Jeżeli biegły poczynił własne obserwacje w zakresie istotnych okoliczności faktycznych - powinien co do nich zostać przesłuchany jako świadek, a funkcję biegłego należy wówczas powierzyć innej osobie. Jego zeznania w takim wypadku również podlegają naświetleniu przez biegłego wydającego opinię, który korzystając z własnej wiedzy

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. III PK 5/17

      1. Fakt, iż pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika również w okresie ochronnym przewidzianym w art. 39 k.p., nie pozostaje bez wpływu na ocenę roszczeń przysługujących pracownikowi w razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę. 2. Sąd pracy może orzec o odszkodowaniu zamiast dochodzonego przez pracownika roszczenia o przywrócenie do pracy

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. III UK 8/17

      Na podstawie art. 316 § 1 k.p.c. sąd ubezpieczeń społecznych - kierując się względami ekonomii procesowej - może wyjątkowo zmienić decyzję organu rentowego i przyznać prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jeżeli podstawą odmowy przyznania świadczenia w postępowaniu przed organem rentowym było niespełnienie któregoś z wymaganych prawem warunków, a w toku postępowania sądowego warunek ten został

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie NSA z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. II GSK 3502/16

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00