Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 15 grudnia 2017 r., sygn. III CZ 49/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Karol Weitz (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z wniosku E. S. i M. S. przy uczestnictwie P. K., B. K., A. K., P. K., I. K. i A. K. o dział spadku i zniesienie współwłasności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 grudnia 2017 r., zażalenia uczestnika P. K. na postanowienie Sądu Okręgowego w K. z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt II Ca (...),

1) odrzuca zażalenie w części zaskarżającej oddalenie wniosku o przywrócenie terminu,

2) oddala zażalenie w pozostałej części.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia Sąd Okręgowy w K. (1) oddalił wniosek uczestnika P. K. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej, (2) odrzucił skargę kasacyjną.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł uczestnik P. K., oznaczając zakres zaskarżenia jako "postanowienie w całości" i formułując wniosek zażaleniowy następująco "o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości i nadanie skardze kasacyjnej uczestnika P. K. prawidłowego biegu". Skarżący podniósł zarzuty: naruszenia art. 168 § 1 k.p.c. przez niewłaściwe zastosowanie i brak uznania, że pełnomocnik uczestnika przebywająca na urlopie macierzyńskim w ustawowym obowiązkowym terminie, tj. przed upływem minimalnego czasu czternastu tygodni, opiekując się dzieckiem poza miejscem prowadzenia działalności zawodowej i bez dostępu do kancelarnej bazy dokumentów, a także nie posiadając umocowania do ustanowienia pełnomocnictwa substytucyjnego i reprezentując uczestnika stale zamieszkującego w H., nie przedłożyła dodatkowych odpisów skargi kasacyjnej w terminie bez swojej winy w rozumieniu powyższego przepisu; art. 398 § 2 k.p.c. przez niewłaściwe zastosowanie i odrzucenie skargi kasacyjnej mimo istnienia podstawy prawnej i faktycznej do przywrócenia terminu do uzupełnienia skargi, a tym samym uznania że skarga została złożona w terminie; art. 398 § 2 k.p.c. w zw. z art. 128 § 1 k.p.c. w zw. z art. 91 k.p.c. w zw. z art. 94 § 1 k.p.c. przez niewłaściwe zastosowanie i przyjęcie, że pierwotnie złożona skarga nie zawierała odpowiedniej liczby załączników, która wystarczała do doręczenia wszystkim osobom uprawnionym, zatem wezwanie do uzupełnienia braków formalnych było a limine bezpodstawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00