Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo ustalić i wypłacić trzynastkę za 2018 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (określane również jako trzynastka) jest świadczeniem ze stosunku pracy. Przysługuje ono wyłącznie tym grupom pracowników, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody. Nabycie prawa do trzynastki zależy od efektywnie przepracowanego przez niego roku lub co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy. Wypłata

    • comment
      Porada

      Jak przyznawać nauczycielom dodatek wiejski

      Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może podwyższyć

    • comment
      Porada

      Okres pracy uprawniający do nabycia trzynastki

      Pracodawca, działający w strefie budżetowej, ma obowiązek wypłacić do końca marca 2013 r. dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastkę. Prawo do jej otrzymania ma każdy pracownik, który m.in. przepracował minimum 6 miesięcy.

    • comment
      Porada

      Kto po zmianie przepisów dodatkowo otrzyma trzynastkę

      Pracodawca budżetowy będzie musiał wypłacić trzynastki za 2012 r. m.in. osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich i ojcowskich, które nie przepracowały w ubiegłym roku co najmniej 6 miesięcy. Takie zmiany przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

    • comment
      Porada

      Czy termin wypłaty trzynastki może być w dowolny sposób ustalony przez pracodawcę

      Pracownik zakwestionował, że zamierzamy wypłacić trzynastkę w ostatnim tygodniu marca. Uważa, że powinniśmy to zrobić wcześniej. Czy pracodawca może dowolnie wybrać termin, w którym dokona wypłaty trzynastek pracownikom (w okresie styczeń - marzec) - pyta Czytelnik z Olsztyna.

    • comment
      Porada

      Jak pracodawcy mają wypłacić trzynastki za 2012 r. po zmianie przepisów

      Trzynastki niewypłacone w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2013 r. z powodu nieprzepracowana u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym w związku z przebywaniem na urlopach związanych z urodzeniem dziecka trzeba wypłacić nie później niż do 29 września 2013 r. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracodawcę będzie stanowiło naruszenie regulacji z zakresu prawa pracy, za co grozi kara

    • comment
      Artykuł

      Na jakich zasadach przyznawać trzynastki za 2017 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem motywacyjnym i ma charakter premii dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Nie jest zatem powszechne. Nabycie prawa do trzynastki nie zależy jednak od jakości czy wydajności pracy świadczonej przez pracownika, lecz od efektywnie przepracowanego przez niego roku lub co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy.

    • comment
      Porada

      Jaki wpływ na prawo i wysokość trzynastki ma nieobecność pracownika

      Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem jest jednak, aby pracownik przepracował co najmniej 6 miesięcy. Niektóre okresy nie są traktowane jako przepracowane

    • comment
      Artykuł

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2016 r. - jak je przyznawać pracownikom

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje co do zasady pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest nagrodą za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Wysokość trzynastki zależy od długości okresu faktycznie przepracowanego w danym roku.

    • comment
      Artykuł

      Trzynastki za 2015 r. w pytaniach i odpowiedziach - jak prawidłowo ustalić prawo do nagrody rocznej i jej wysokość

      Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Termin wypłaty trzynastek za 2015 r. przez takich pracodawców upływa z końcem marca 2016 r. Brak wypłaty w terminie powoduje, że od następnego dnia po jego upływie pracownikom przysługują odsetki za zwłokę.

    • comment
      Porada

      Jak uniknąć błędów przy przyznawaniu i wypłacie trzynastek

      Pracodawca podlegający przepisom ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym ma obowiązek naliczyć i wypłacić pracownikom tzw. trzynastki, jeżeli nabyli do niej prawo. Wypłata trzynastki powinna nastąpić najpóźniej do 31 marca danego roku za rok poprzedni. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracodawcę będzie wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.

    • comment
      Artykuł

      Ustalanie uprawnień do trzynastki i naliczanie jej wysokości - pytania i odpowiedzi

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, jeżeli ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Trzynastka powinna zostać wypłacona za 2014 r. najpóźniej do końca marca

    • comment
      Artykuł

      Trzynastki za 2014 r. - ustalanie prawa i wysokości w pytaniach i odpowiedziach

      Obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, mają, co do zasady, jednostki sektora państwowego. Taka premia przysługuje pracownikom samorządowym, nauczycielom oświatowym i akademickim oraz pracownikom niepedagogicznym za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy.

    • comment
      Porada

      Czy trzynastkę należy pomniejszyć o dzień wolny na badania dla pracownika niepełnosprawnego

      Jesteśmy jednostką budżetową. Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastkę, powinniśmy pomniejszyć o dzień wolny udzielony pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w celu wykonania przez niego badań specjalistycznych zgodnie z ustawą o rehabilitacji pracowników niepełnosprawnych?

    • comment
      Artykuł

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (określane również jako trzynastka) nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy przysługujące wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody.

    • comment
      Artykuł

      Trzynastki za 2014 r. w praktyce - odpowiedzi na 5 najtrudniejszych pytań

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, jeżeli ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Trzynastka powinna zostać wypłacona najpóźniej do końca marca następnego

    • comment
      Artykuł

      Zatrudnienie nauczyciela w trakcie trwania roku szkolnego

      W razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela organ prowadzący szkołę może zatrudnić nauczyciela w trakcie roku szkolnego, np. od nowego semestru. W tej sytuacji może zawrzeć z nowym nauczycielem umowę o pracę na czas określony. Takiemu nauczycielowi przysługuje większość uprawnień pracowniczych, nie ma jednak prawa do urlopu dla poratowania

    • comment
      Artykuł

      Trzynastki za 2013 r. - odpowiedzi na 8 najtrudniejszych pytań z praktyki

      Pracownicy jednostek sfery budżetowej mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Termin wypłaty trzynastek przez takich pracodawców upływa z końcem marca. Świadczenie to może przysługiwać także osobom wykonującym pracę na rzecz podmiotów z sektora prywatnego, jeśli odpowiednie postanowienia w tym zakresie przewidują ich przepisy

    • comment
      Artykuł

      Dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem a prawo do trzynastki

      Dni zwolnienia od pracy udzielane pracownikowi na opiekę nad dzieckiem nie są dniami faktycznie przepracowanymi, a tym samym nie są zaliczane do okresu uprawniającego do trzynastki. Nie każda usprawiedliwiona nieobecność w pracy jest zaliczana do tego stażu. Wyjątek stanowią m.in. okresy urlopów przysługujących rodzicom.

    • comment
      Porada

      Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2013 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje co do zasady pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest nagrodą za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Wysokość trzynastki zależy od długości okresu faktycznie przepracowanego w danym roku.

    • comment
      Porada

      Zwrot zawyżonej wysokości trzynastki

      W jaki sposób jednostka może skorygować trzynastkę wypłaconą pracownikowi w zawyżonej wysokości? Wyższa kwota wynikała z błędu w naliczeniu. Czy możemy dochodzić od pracownika zwrotu różnicy?

    • comment
      Porada

      Jak ustalić prawo do trzynastki i jej wysokość

      Pracownikom sfery budżetowej po przepracowaniu roku lub - w szczególnych przypadkach - krótszego okresu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka. Ma ono charakter gratyfikacji za nienagannie i efektywnie przepracowany rok kalendarzowy.

    • comment
      Porada

      Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2012 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje, co do zasady, pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest nagrodą za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Wysokość trzynastki zależy od długości okresu faktycznie przepracowanego w danym roku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. do okresu uprawniającego do trzynastki za 2012 r. pracodawcy mogą zaliczyć okres

    • comment
      Porada

      Jak ustalić wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. trzynastki dla pracowników sfery budżetowej

      Pracownikom sfery budżetowej po przepracowaniu roku, lub w szczególnych przypadkach krótszego okresu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka. Ma ono charakter gratyfikacji za nienagannie i efektywnie przepracowany rok kalendarzowy.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00