Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-03-02

Trzynastki za 2014 r. - ustalanie prawa i wysokości w pytaniach i odpowiedziach

Obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, mają, co do zasady, jednostki sektora państwowego. Taka premia przysługuje pracownikom samorządowym, nauczycielom oświatowym i akademickim oraz pracownikom niepedagogicznym za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy.

Aby prawidłowo przyznać i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne, niezbędne jest ustalenie:

● osób uprawnionych do trzynastki KROK 1,

● prawa do trzynastki KROK 2,

● wysokości trzynastki KROK 3.

Najważniejsze zasady postępowania przy ustalaniu prawa i wysokości trzynastki, będące rozwinięciem czynności wymienionych w powyższych punktach, przedstawiamy w schematach 1-3.

SCHEMAT 1.

infoRgrafika

SCHEMAT 2.

infoRgrafika

SCHEMAT 3.

infoRgrafika

 

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Pracownica była zatrudniona w naszym urzędzie od 2006 r. W styczniu 2014 r. otrzymała wynagrodzenie za pracę w wysokości 793,52 zł. Od 16 do 22 stycznia 2014 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 23 stycznia do 12 czerwca 2014 r. korzystała z urlopu wychowawczego. Z ostatnim dniem tego urlopu umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Czy takiej osobie powinniśmy naliczyć trzynastkę za ubiegły rok? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Tak. Państwa była pracownica ma prawo do trzynastki w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za okres faktycznie przepracowany w 2014 r., ponieważ pozostawała w zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy z powodu przebywania na urlopie wychowawczym. To dodatkowe wynagrodzenie będzie jej przysługiwać w wysokości proporcjonalnej do okresu wykonywania pracy, czyli od 1 do 15 stycznia 2014 r. Zakładając, że pracownica przepracowała efektywnie ten okres, trzynastka przysługuje jej w wysokości 67,45 zł (8,5% x 793,52 zł).

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Pracownik ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, gdy efektywnie przepracował mniej niż 6 miesięcy m.in. z powodu przebywania (art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) na:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00