Jak przyznawać nauczycielom dodatek wiejski
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może podwyższyć ten dodatek.
Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi pracującemu w szkole, w filii szkoły, w internacie położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, jeśli takie miejsce zatrudnienia wynika z umowy o pracę lub aktu mianowania. Nauczycielowi zatrudnionemu w niższym wymiarze niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie przysługuje prawo do dodatku wiejskiego (art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).
Zasady wypłaty dodatku wiejskiego
Nauczyciel otrzymuje dodatek wiejski co miesiąc w stałej wysokości, tj. 10% wynagrodzenia zasadniczego, przy czym jego wysokość może zostać ustalona przez organ prowadzący szkołę na wyższym poziomie. Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi w okresie zatrudnienia. Ponadto nauczyciel zachowuje prawo do dodatku wiejskiego w pełnej wysokości w okresach niewykonywania pracy, za które przysługuje mu wynagrodzenie, zasiłek z ubezpieczenia społecznego, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego czy z urlopu dla poratowania zdrowia, a także w czasie przebywania w stanie nieczynnym.