Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 647/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2023 r. nr SKO Gd/6999/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

M. M. (dalej: strona, skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy, Kolegium) z dnia 6 czerwca 2023 r. nr SKO Gd/6999/22, utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Sztutowo z dnia 8 grudnia 2022 r., którą odmówiono skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem P. M.

Decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Wnioskiem z dnia 22 lutego 2022 r. skarżący zwrócił się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem P. M.

Decyzją z dnia 11 marca 2022 r. Wójt Gminy Sztutowo odmówił skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na zaistnienie negatywnej przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 390), dalej przywoływanej jako u.ś.r.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku decyzją z dnia 21 września 2022 r., nr SKO Gd/1921/22, uchyliło decyzję organu I instancji w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy organ I instancji decyzją z dnia 8 grudnia 2022 r. ponownie odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia. Organ wskazał, że pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy w dniu 3 października 2022r., ustalił, że M. M. sprawuje całodobową opiekę nad ojcem. Według oceny pracownika socjalnego P. M. nie jest osobą samodzielną, nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, korzystać z toalety czy zadzwonić po pomoc i nie poradzi sobie w codziennych czynnościach bez pomocy syna oraz że M. M. nie jest w stanie połączyć opieki nad ojcem z pracą zawodową. Zdaniem organu I instancji, jakkolwiek ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że zachodzi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia przez M. M. a koniecznością sprawowania opieki nad ojcem, niemniej jednak zachodzi negatywna przesłanka przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego wynikająca z art. 17 ust. 1b u.ś.r. tj. związana z wiekiem powstania niepełnosprawności ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00