Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 437/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 27 marca 2023 r., nr SKO Gd/4932/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

W. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego

w Gdańsku z 27 marca 2023 r., nr SKO Gd/4932/22, którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdańska, w imieniu którego działał Kierownik Działu Świadczeń Opiekuńczych, z 2 września 2022 r., nr GCŚ/DŚO/011331/SP/09/2022,

o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji

z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

W dniu 11 maja 2022 r. skarżący złożył wniosek o ustalenie prawa

do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką I. P., która legitymuje się orzeczeniem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie zostało wydane na stałe, a ponadto wynika z niego, że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność, a ustalony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od 12 lutego 2014 r. Jak ustalono, mąż I.P. – A. P. również legitymuje się wydanym na stałe orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W oświadczeniu z 19 czerwca 2022 r. skarżący wskazał, że sprawuje opiekę nad matką 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Do codziennie wykonywanych czynności należą: poranna toaleta, mycie ciała, ćwiczenia rehabilitacyjne zalecone przez fizjoterapeutę, smarowanie leczniczymi maściami, przebieranie, przygotowanie śniadania, leków, witamin, zmiana pościeli, pranie, sprzątanie, odkurzanie, pomoc w czynnościach fizjologicznych, wspólne rozmowy i wspomnienia oraz gry poprawiające humor, krótkie spacery po mieszkaniu i na wózku inwalidzkim, jeżeli pogoda pozwala. Ponadto skarżący podaje matce posiłki i napoje. I. P.nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez dozoru i pomocy innej osoby. Jest samodzielna w niewielkim zakresie, sama spożywa posiłki (przygotowane i przyniesione), połyka leki (przygotowane i podane), myje zęby (podane do łóżka miska, ręcznik oraz kubek, woda i szczoteczka z pastą), porusza stopami i dłońmi podczas ćwiczeń oraz w niewielkim zakresie resztą ciała. Matka skarżącego jest obecnie osobą leżącą i siedzącą, porusza się tylko kilka kroków przy asyście, korzysta też z wózka inwalidzkiego. Mogłaby zostać w domu sama być może na krótką chwilę, ale jest to niemożliwe z racji tego, że w domu mieszka również ojciec, który wymaga stałej opieki i kontroli z powodu choroby demencyjnej i mógłby stworzyć sytuację zagrażającą zdrowiu i życia ich obojga. I. P. jest pod opieką lekarzy: onkologa, hematologa, reumatologa, lekarza rodzinnego, kardiologa, diabetologa, neurologa, ortopedy, psychiatry. Od pół roku nastąpiło znaczne pogorszenie się stanu zdrowia, zdiagnozowano drugi nowotwór, niedowład prawej ręki, postępujące osłabienie ogólne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00