Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 839/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 lipca 2023 r. nr SKO Gd/1455/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej B. W. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

B. W. (dalej: strona, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy, Kolegium) z dnia 21 lipca 2023 r. nr SKO Gd/1455/23, utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 9 stycznia 2023 r., którą odmówiono skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką L. A.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 3 października 2022 r. skarżąca zwróciła się do Prezydenta Miasta Gdańska z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką L. A.

Decyzją z dnia 9 stycznia 2023 r. organ I instancji odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia. Wskazał, że do czynności opiekuńczych należą: pomoc przy wykonywaniu czynności higienicznych oraz samoobsługowych (np. kąpiel), zmiana pampersów, sprzątanie, pranie, przygotowywanie posiłków, umawianie wizyt lekarskich, realizacja recept, dawkowanie i podawanie leków, załatwianie wszelkich spraw urzędowych, robienie zakupów, płacenie rachunków. Matka skarżącej jest osoba leżącą, porusza się na wózku inwalidzkim, nie jest zdolna do samodzielnego przyjmowania lekarstw i posiłków, nie jest w stanie samodzielnie przejść kilku metrów. Choruje na przewlekłe zapalenie trzustki, choroby wątroby, wg. oświadczenia czasami traci świadomość, ma problemy z pamięcią, ma zanik robaka móżdżku, jest pampersowana, pieluchomajtki są zmieniane przez córkę. Posiłki czasami spożywa samodzielnie. Zdaniem organu I instancji, z dokumentacji zgromadzonej w sprawie nie wynika, aby skarżąca zrezygnowała z pracy w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką, ponieważ brak jest dokumentów potwierdzających przebieg zatrudnienia, ponadto z oświadczenia skarżącej wynika, że nie podejmowała ona pracy z powodu zajmowania się dziećmi, a nie w związku ze sprawowaniem opieki nad matką. Zdaniem organu, ze względu na brak związku przyczynowo - skutkowego oraz brak możliwości ustalenia od kiedy niepełnosprawność istnieje w sprawie należy wydać decyzję odmawiającą prawa do wnioskowanego świadczenia – podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., dalej jako "ustawa" lub "u.ś.r.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00