Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1381/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 grudnia 2023 roku sprawy ze skargi L. V. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 15 czerwca 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/359/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz L. V. 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 15 czerwca 2023 r., nr SKO.ŚR/4111/359/2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z 21 lutego 2023 r. nr [...] orzekającą o odmowie przyznania L. V. (dalej: skarżąca) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką K. B.

Zaskarżona decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Wskazaną wyżej decyzją organ pierwszej instancji odmówił skarżącej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką. Wskazano, że matka skarżącej jest wdową i zamieszkuje wspólnie ze skarżącą oraz zięciem. Skarżąca jest jedyną osobą, która może opiekować się matką, ma jeszcze siostrę ale ta mieszka na Ukrainie. Ze względu na wiek (86 lata) i stan zdrowia matka skarżącej wymaga całodobowej opieki. Jest osobą po udarze, poruszającą się jedynie w obrębie mieszkania i wymaga wówczas asekuracji. Samodzielnie nie opuszcza mieszkania, wymaga stałej pomocy i wsparcia zarówno w czynnościach pielęgnacyjnych jak i w czynnościach gospodarczych - nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Skarżąca sprawuje stałą opiekę nad matką zapewniając jej wszystkie potrzeby życiowe. W związku z opieką nad niepełnosprawną matką codziennie musi przygotowywać jej ubrania, smarować kremami przeciw oparzeniom, sprzątać, przygotowywać posiłki oraz karmić. W toku wywiadu środowiskowego ustalono, że rodzina utrzymuje się ze świadczeń emerytalnych z Ukrainy ale nie ustalono kto jest do nich uprawniony. Ostatecznie jednak organ pierwszej instancji postanowił odmówić skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z powodu braku spełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych uzależniającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00