Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1016/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant starszy referent Monika Kostecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 4 kwietnia 2023 r., nr SKO.ŚR/4111/289/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej A. D. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z 10 lutego 2022 r., nr [...] Wójt Gminy M. odmówił przyznania skarżącej (A. D.) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad ojcem.

Organ jako podstawę odmowy przyznania świadczenia wskazał art. 17 ust.1b ustawy z 28 listopada 2023 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r., poz. 390) – dalej: "u.ś.r.". Podał też, że zgodnie z przedłożonymi dokumentami "nie da się ustalić" daty powstania niepełnosprawności ojca skarżącej, zaś najstarsze przedłożone orzeczenie potwierdzające jego niezdolność do samodzielnej egzystencji wskazywało na marzec 2020 r., jako datę powstania tej niezdolności. Jednocześnie ustawodawca do dnia wydania ww. decyzji "nie zrealizował korekty stanu prawnego", o której była mowa w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2014 r., K 38/13.

W uzasadnieniu decyzji organ zaznaczył przy tym, że w świetle poczynionych ustaleń skarżąca była aktualnie jedyną osobą, która mogła zapewnić całodobową opiekę obojgu rodzicom, co powodowało, że nie miała możliwości podjęcia żadnej pracy zarobkowej. Opieka ta sprawowana jest w sposób właściwy.

Organ ustalił bowiem, że ojciec skarżącej orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z 27 października 2022 r. został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności. W orzeczeniu tym wskazano, że "nie da się ustalić" od kiedy istnieje niepełnosprawność, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 5 czerwca 2020 r. Ponadto zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z 23 sierpnia 2022 r. ojciec skarżącej został uznany trwale niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Według znajdującego się w dokumentacji organu wcześniejszego orzeczenia z 13 lipca 2020 r. niezdolność do samodzielnej egzystencji istniała od marca 2020 r. Ojciec skarżącej cierpiał na zaburzenia pamięci (zaburzenie otępienne głębokie) i wymagał 24h opieki i nadzoru drugiej osoby, jego żona (matka skarżącej) nie była w stanie pomóc skarżącej ze względu na to, że również posiadała orzeczoną trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji, m.in. rozpoznaną depresję o podłożu organicznym oraz zaburzenia otępienne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00