Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Gl 564/23
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Fleszer, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant Referent Magdalena Janik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi B. R. na zarządzenie Wójta Gminy P. z dnia 27 kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora przedszkola oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym zarządzeniem z 27 kwietnia 2023 r. Nr [...] Wójt Gminy P. odwołał skarżącą B. R. ze stanowiska Dyrektora [...] w P. z dniem [...]r.
W podstawie prawnej powołał art.30 ust.1 i ust.2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz.40 z późn.zm.) oraz art. 66 ust.1 pkt 2, w związku z art. 29 ust.1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).
W uzasadnieniu odwołania wskazał na:
1. Notoryczne poniżanie i upokarzanie personelu, zarzucanie pracownikom braku kompetencji i wiedzy poprzez zwracanie się do pracowników słowami cyt. "głupku, wieśniaku", "w przedszkolu wg pani Dyrektor pracują cyt. "sami popierdoleńcy". Stale podważane były kompetencje i umiejętności pracowników. Słowa które padały z ust skarżącej były często uwłaczające godności ludzi pracujących w przedszkolu i nie przystające osobie pełniącej funkcje Dyrektora przedszkola.
2. Używanie wulgaryzmów w stosunku do 3 imiennie wskazanych w zarządzeniu pracowników. Opisano sytuację, która miała miejsce pod koniec sierpnia 2022r. Dotyczyło to "winy" za niewłaściwie dobrany kolor drzwi. Wymienione nauczycielki zgodnie twierdzą, że zamówienie złożyła Dyrektorka.
3. Dnia 29 czerwca 2022r. pracownica przedszkola została w obecności trzech nauczycieli, nazwana przez stronę "głupkiem" i została naruszona jej nietykalność fizyczna.
Powyższe zarzuty znajdują potwierdzenie w oświadczeniach czterech wskazanych z nazwiska pracownic przedszkola.