Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 października 2022 r., sygn. III SA/Gl 1726/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Asesor WSA Piotr Pyszny, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2022 r. sprawy ze skargi M. B. na zarządzenie Prezydenta Miasta S. z dnia 19 października 2021 r. nr 415 w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta S. (dalej: organ, Prezydent) zarządzeniem nr 415 z 19 października 2021 r., po zasięgnięciu opinii [...] Kuratora Oświaty, odwołał z dniem 19 października 2021 r. M. B. (dalej: strona, skarżąca) ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr [...] w S. (dalej: SP nr [...]).

W podstawie prawnej zarządzenia organ powołał art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.), art. 66 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że zarządzeniem nr 640 z 30 czerwca 2017 r. stronie zostało powierzone na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2022 r. stanowisko dyrektora SP nr [...].

Jednakże w ocenie organu zachodzą przesłanki do zastosowania art. 66 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe, wobec wagi zarzutów kierowanych w stosunku do skarżącej.

Organ wskazał, że w sprawie działalności skarżącej wpłynęły liczne skargi, listy rodziców uczniów uczęszczających do SP nr [...], absolwentów, jak i pracowników SP nr [...]. Niepokojąca treść wystąpień opisująca charakter zdarzeń wskazuje na daleko idące niezadowolenie z sytuacji panującej w szkole, obawę o jej dalsze funkcjonowanie, a zwłaszcza zagrożenie bezpieczeństwa i stanu psychicznego uczniów, uchybienie godności zawodu nauczyciela, rażące zaniedbania podstawowego obowiązku nauczyciela jakim jest dawanie przykładu własną postawą, zachowaniem w postaci wychowywania młodzieży w atmosferze wolności sumienia i przede wszystkim szacunku dla każdego człowieka. Przekroczenie uprawnień, uchybienia związane z organizacją pracy szkoły jako placówki oświatowej, w ocenie organu prowadzącego są nie do przyjęcia i dalsze kierowanie Szkołą przez skarżącą godzi w interes Szkoły, jako interes publiczny, rodząc konieczność natychmiastowego przerwania zarządzania placówką. Organ wskazał, że osoba wykonująca zawód nauczyciela, a zwłaszcza pełniąca znaczącą funkcję dyrektora placówki oświatowej, musi posiadać szereg kompetencji z zakresu: nadzoru pedagogicznego nad nauczycielami w podległej jej placówce, zarządzania i kierowania pracą szkoły, wykonywaniem czynności w sferze prawa pracy wobec pracowników szkoły w zakresie awansu zawodowego nauczycieli oraz związanych z działalnością dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły, winna być oceniana jako osoba legitymująca się nieskazitelnym charakterem i nieposzlakowaną opinią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00