Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 339/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 4 stycznia 2023 r. nr SKO.421.1032.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

K. S., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 4 stycznia 2023 r., w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, w następującym stanie faktycznym:

Skarżący wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, z tytułu opieki nad żoną, E. S. Do wniosku załączył orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 7 czerwca 2016 r., którym ustalono, że żona skarżącego jest trwale niezdolna do pracy i trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji. Skarżący oświadczył przy tym, ze jego pomoc polega na robieniu zastrzyków 4 razy dziennie, pomocy przy czynnościach higienicznych, ubieraniu i wizytach u lekarzy, dawkowaniu leków, wychodzeniu na spacery, robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków, pomiarach cukru, masażach, podawaniu glukozy.

Przedstawiono także wydane do 30 września 2024 r. orzeczenie Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Bytowie o znacznym stopniu niepełnosprawności z uwagi na choroby układu oddechowego i krążenia, choroby narządu wzroku oraz inne.

W toku postępowania przeprowadzono wywiad środowiskowy, ustalając, że skarżący prowadzi gospodarstwo wraz z żoną i niepracującym synem. Zarówno skarżący jak i syn pozostają od wielu lat na utrzymaniu niepełnosprawnej E. S. Nadto w wywiadzie wskazano, że żona skarżącego sama może wykonywać przedstawione przez skarżącego czynności. Żona skarżącego dobrze radzi sobie przy tym ze wszystkimi czynnościami życia codziennego zarówno w domu jak i poza nim, często prowadzi samochód osobowy, robi zakupy, jej zachowanie w sklepie i na ulicy nie wskazuje na potrzebę opieki osób drugich, jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Z zapisów wywiadu wynika także, że zarówno skarżący jak i jego syn mają problem z uzależnieniem od alkoholu i są widywani w stanie wskazującym na duże jego spożycie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00