Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2023 r., sygn. II SA/Wr 233/23

Gospodarka gruntami

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Asesor WSA Malwina Jaworska-Wołyniak Protokolant: referent Wiktoria Sojka-Ratajczyk po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. sprawy ze skargi Ł. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium we Wrocławiu utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Oleśnicy z dnia [...] r. o odmowie zatwierdzenia projektu podziału działek nr [...] i nr [...], [...], obręb R., stanowiących własność Ł. G. (dalej także jako skarżący).

Z akt wynika że skarżący wystąpił do Burmistrza o zatwierdzenie podziału działek nr [...] i nr [...] objętych księgą wieczystą nr WR1E/[...] na siedem nowych działek oznaczonych numerami od [...] do [...]. Skarżący wnioskował o dokonanie podziału w trybie art. 95 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (alej jako u.g.n.) w celu wydzielenia działek niezbędnych (każdej z nich) do korzystania z jednego budynku mieszkalnego z jednoczesnym nałożeniem przy zawieraniu umów przenoszących własność obowiązku ustanowenia na rzecz każdoczesnych właścicieli nowo nabywanych działek nieodpłatnych i nieograniczonych w czasie służebności polegających na prawie wejścia na teren sąsiedniej działki gruntu jako nieruchomości obciążonej, celem umożliwienia dostępu do elewacji wschodniej i dachu budynku posadowionego na danej działce. Z uzasadnienia wniosku wynika, że na działkach nr [...] i nr [...] wybudowanych zostało na podstawie odrębnych zgłoszeń siedem budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Inwestor uzyskał także zaświadczenia właściwego organu o przyjęciu bez sprzeciwu zawiadomień o zakończeniu budowy tych budynków. W związku z opisaną inwestycją deweloperską skarżący zawarł umowy w których zobowiązał się do przeniesienia na nabywców prawa własności nieruchomości stanowiącej działkę gruntu zabudowaną domem jednorodzinnym. W dziale III księgi wieczystej ujawnione zostały roszczenia wynikających z tych umów. Wnioskodawca oświadczył także, że na mocy ww. umów strony zobowiążą się do ustanowienia opisanej wcześniej służebności. W jego ocenie, projektowany podział spełnia kryteria prawidłowości i racjonalności korzystania z istniejących już na gruncie budynków i urządzeń jako elementów składowych działki budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00