Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. II SA/Łd 861/23

Pomoc społeczna

Dnia 22 listopada 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Czerw, Sędziowie Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka (spr.), Sędzia WSA Michał Zbrojewski, , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 listopada 2023 roku sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia 7 sierpnia 2023 r. nr KO.4111.398.2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Kutno z dnia 20 czerwca 2023 roku, znak: GOPS.8252.270.2023; 1. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach na rzecz skarżącej A. W. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. a.bł.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 7 sierpnia 2023 r. nr KO.4111.398.2023, po rozpatrzeniu odwołania A.W., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Skierniewicach utrzymało w mocy decyzję, wydaną przez Wójta Gminy Kutno z 20 czerwca 2023 r., nr GOPS.8252.270.2023.

Wnioskiem z 4 maja 2023 r. A.W. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K., o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem - R.W.

20 czerwca 2023 r. Gminny Ośrodek Pomocy W K. decyzją nr GOPS.8252.270.2023 odmówił wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem - R.W..

Od powyższej decyzji A.W. wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach, które zaskarżoną decyzją z 7 sierpnia 2023 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy zauważył, że ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym mężem, który na podstawie orzeczenia z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z [...] czerwca 2023 r. znak: [...] został na stałe zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności. Jak wynika ze wskazanego orzeczenia, jako moment powstania niepełnosprawności badanego wskazano na [...] rok życia, zaś ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od [...] sierpnia 2017 r. Ustalono, że A.W. znajduje się w kręgu osób uprawnionych do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne (z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r.), bowiem ciąży na niej obowiązek alimentacyjny w stosunku do osoby wymagającej opieki. Organ zważył, iż z przeprowadzonego 22 maja 2023 r. wywiadu środowiskowego oraz z oświadczenia strony z tego samego dnia oraz oświadczenia bez daty, wynika, że R.W.: ma trudności w poruszaniu się; w pomieszczeniach mieszkalnych radzi sobie sam, natomiast poza mieszkaniem musi mu ktoś towarzyszyć; prawidłowe funkcjonowanie utrudnia mu epilepsja - nie może zostać sam w domu, ponieważ nie wiadomo kiedy dostanie ataku. Według oświadczenia, że A.W. nie podejmuje zatrudnienia z uwagi na opiekę nad mężem, która polega na przygotowaniu i podaniu mężowi posiłków, podaniu leków rano i wieczorem, pomocy przy codziennej higienie osobistej (kąpiel), pomocy w ubraniu się, organizacji transportu do lekarza rodzinnego bądź specjalisty, realizacji recept, wychodzeniu na spacery. Ponadto robieniu zakupów, sprzątaniu po posiłkach i sprzątaniu mieszkania, praniu i prasowaniu. W świetle informacji zawartych we wniosku, w przypadku zainteresowanej, nie występują negatywne przesłanki wyłączające prawo do świadczenia pielęgnacyjnego określone w art. 17 ust. 5 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00