Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. III SA/Kr 1032/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 listopada 2023 roku sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 11 kwietnia 2023 r., nr SKO-NP-4115-15/23 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca R. R. wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką A. R., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, przy czym stopień niepełnosprawności datuje się od 21 lutego 2022 r.

Decyzją Wójta Gminy M. z 14 grudnia 2022 r., znak: [...], orzeczono o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką. Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu decyzji podniósł, że fakt sprawowania przez skarżącą opieki nad matką został potwierdzony w drodze wywiadu środowiskowego. Jak ustalono do czynności wykonywanych przez skarżącą, związanych z opieką nad mamą należy: pomoc w utrzymaniu higieny oraz ubieraniu, zawożenie do lekarza, przygotowywanie posiłków, mierzenie ciśnienia, podawanie lekarstw, prowadzanie do toalety, czy aktywizowanie matki do codziennego ruchu. Skarżąca ma trójkę rodzeństwa. Jedna z sióstr M., jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Druga z sióstr G., posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jest osobą schorowaną i sparaliżowaną. Natomiast brat skarżącej P. posiada trwałą niezdolność do pracy i z tego tytułu pobiera rentę chorobową po wypadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00