Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. III SA/Kr 1017/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant starszy referent Paulina Grojec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków - Krowodrza w Krakowie M. S. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 7 kwietnia 2023 r. znak SKO-NP-4115-47/23 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. M. (dalej "skarżący") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 7 kwietnia 2023 r. (znak SKO-NP-4115-47/23) utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta N. z 25 stycznia 2023 r. (znak: [...]) o odmowie przyznania skarżącemu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Skierowanym do organu I instancji wnioskiem z 10.01.2023 r. skarżący domagał się ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na rezygnację z zatrudnienia (niepodejmowanie aktywności zawodowej) spowodowaną sprawowaniem opieki nad matką B. M. Z akt wynika, że osoba ta dysponuje orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS z 16.12.2022 r. stwierdzającym, że jest niezdolna do samodzielnej egzystencji do 30.11.2023 r.

W toku wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 20.01.2023 r. ustalono, że u matki skarżącego wykryto oponiaka mózgu. W związku z tą chorobą, w 2017 r. leczona ona była radioterapią i – jak zapisał pracownik socjalny – niepełnosprawna pozostaje w leczeniu w szpitalu w G. Zanotowano także, iż niepełnosprawna cierpi na wadę serca, ma niedowład lewej strony ciała, problemy z żołądkiem i jelitami, leczy się endokrynologicznie i laryngologicznie. Pracownik socjalny odnotował, że matka skarżącego jest w stałym kontakcie z psychiatrą. Z uwagi na opisane wyżej schorzenia, zażywać ma ona sporą ilość leków. Niepełnosprawna jest po udarze, ma problemy w poruszaniu się. Jak stwierdzono, chodząc po domu przytrzymuje się mebli lub ścian. Posiłki spożywa samodzielnie, choć – jak podał skarżący – przy "gorszym dniu" ma wymagać wsparcia także i w tym zakresie. Pracownik socjalny zapisał także, iż niepełnosprawna ma zawroty głowy oraz omdlenia, które niejednokrotnie powodowały upadki. Zgodnie z oświadczeniem skarżącego, zakres wsparcia udzielanego matce obejmuje: pomoc przy czynnościach higieny osobistej, dowóz na wizyty specjalistyczne kilka razy w miesiącu, zakupy, załatwianie spraw urzędowych, pomoc w odpowiednim dawkowaniu leków. Zaznaczono, że utrudnieniem w funkcjonowaniu matki stanowią schorzenia żołądkowe objawiające się w częstych wymiotach i bólu. Skarżący oświadczył podczas wywiadu środowiskowego, że nie oczekuje wsparcia w formie usług opiekuńczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00