Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 353/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 listopada 2023 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. akt SKO Gd/5754/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej A. G. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. G. (dalej jako Skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej jako SKO lub Kolegium) utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdańska (dalej jako Prezydent) z 15 października 2022 r., odmawiającą przyznania Skarżącej świadczenie pielęgnacyjnego na ojca.

Zaskarżoną decyzję wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Prezydent Miasta Gdańska decyzją z 15 października 2022 r., po rozpoznaniu wniosku Skarżącej z 26 czerwca 2022 r., odmówił przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na F. G. – ojca Skarżącej.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Pan F. G. legitymuje się orzeczeniem z 2 czerwca 2022 r. wydanym przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, z którego wynika, że został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Nie można ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 7 kwietnia 2022 r. (po 84 roku życia). Organ pierwszej instancji stwierdził między innymi, że wnioskodawczyni wskazała, iż zatrudnienie zakończyła w 2018 r., co było spowodowane pogarszającym się stanem zdrowia ojca. Wcześniej opiekę nad Panem F. G. sprawowała matka - Pani S. G., jednak stan jej zdrowia przestał na to pozwalać (jest osobą starszą, posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, cierpiącą na osteoporozę i migotanie przedsionków, nie może dźwigać i podnosić ciężkich rzeczy). Z kolei u ojca Skarżącej zdiagnozowano wiele chorób. Przeszedł udar, nastąpił niedowład lewostronny dolnej i górnej kończyny. Podczas hospitalizacji, został wszczepiony stymulator serca. Zaostrzona niewydolność serca, przewlekły zespół wieńcowy, nadciśnienie tętnicze, utrwalone migotanie przedsionków wywołują u Pana F. duszności (ostatnio z tego powodu został przyjęty do szpitala) i osłabienie. Problemy z poruszaniem nie pozwalają na to, aby ww. samodzielnie wychodził. W domu wspomaga się kulami, a jeżeli jest wyjście na spacer to za pomocą wózka inwalidzkiego i zawsze z asekuracją córki. Reumatoidalne zapalenie stawów wywołuje liczne bóle rąk. Pan G. jest pod stałą kontrolą lekarza urologa, ze względu na przerost gruczołu krokowego. Zespół otępienny wynika z uszkodzeń mózgu, które mogą być spowodowane wieloma chorobami neurodegeneracyjnymi, prowadzącymi w efekcie do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Ojciec Skarżącej ma również kłopoty z pamięcią. Wystąpiła także zakrzepica (istnieje konieczność przyjmowania leków przeciwzakrzepowych) torbiel w kolanie i niedosłuch. Nie jest On w stanie samodzielnie wykonywać czynności życia codziennego, potrzebuje pomocy córki. Posiłki i leki spożywa samodzielnie po wcześniejszym przygotowaniu. Wnioskodawczyni w oświadczeniu z dnia 22 sierpnia 2022 r. podała również zakres czynności opiekuńczych, które wykonuje względem chorego. Mieszka z rodzicami. Rodzeństwo (dwoje braci) nie jest zainteresowane tym, co się dzieje z ojcem i Skarżąca nie ma z nimi kontaktu. Pracownik socjalny przy przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym potwierdził wskazane powyżej informacje oraz dodał, że Pani A. sprawuje opiekę nad ojcem od dwóch lat. Skarżąca podała, że w sprawowaniu opieki pomaga również matka, jednakże z powodu własnych schorzeń wspiera córkę w opiece w bardzo ograniczonym zakresie. Prezydent wskazał, również że skarżąca nie zrezygnowała z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym ojcem. Była zatrudniona w okresie od 22 sierpnia 2016 r. do 14 września 2016 r, gdzie stosunek pracy ustał za porozumieniem stron.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00