Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 464/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 24 marca 2023 roku, nr SKO Gd/5098/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

A. C. (dalej jako: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 24 marca 2023 r., nr SKO Gd/5098/22, utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadlinkach, działającego z upoważnienia Wójta Gminy Sadlinki, z 9 września 2022 r., nr GOPS.5202.361.5.2022 o odmowie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390 ze zm.), dalej jako "u.ś.r.", wnioskowanego na M. C.

Skarga została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z 5 sierpnia 2022 r. A. C. zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadlinkach o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym od urodzenia synem, M. C. Do wniosku dołączono dokumenty wykazujące niepełnosprawność syna oraz fakt pobierania przez wnioskodawcę renty chorobowej, a także jego oświadczenia.

W dniu 10 sierpnia 2022 r. organ przeprowadził wywiad środowiskowy, podczas którego ustalił, że wnioskodawca wykonuje czynności zabezpieczające samodzielną egzystencję syna, do których należą przede wszystkim tzw. czynności samoobsługi jak utrzymanie higieny osobistej, ubieranie, podstawowe prace porządkowe. Niezbędna jest również pomoc przy załatwianiu elementarnych spraw życia codziennego takich jak uiszczanie opłat, składanie wizyt u lekarza czy robienie zakupów. Pomoc opiekuna w życiu codziennym jest niezbędna. M. C. jest bowiem osobą niepełnoprawną głęboko. Czynności jakie może wykonywać samodzielnie to tylko czynności fizjologiczne - też nie zawsze wykonywane prawidłowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00