Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 638/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 17 października 2023 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 7 lutego 2023 r., SKO-NP-4115-521/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. M. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 7.02.2023 r. (znak: SKO-NP-4115-521/22) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy G. z 19.10.2022 r. (znak [...]) w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 26.07.2022 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na rezygnację z zatrudnienia uwarunkowaną opieką nad matką. Do wniosku skarżąca załączyła:

• orzeczenie z 13.07.2022 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności matki;

• oświadczenie o zaprzestaniu - z dniem 26.07.2022 r. - prowadzenia gospodarstwa rolnego;

• zakres czynności wykonywanych podczas opieki.

W przeprowadzonym w dniu 9.08.2022 r. wywiadzie środowiskowym ustalono, że skarżąca od kilku lat opiekuje się matką, a w ramach tej opieki wykonuje: codzienną higienę osobistą, przygotowuje posiłki, dawkuje leki oraz sprząta otoczenie. Zapewnia też matce kontakt z lekarzem rodzinnym i specjalistami (k. 17). Pracownik socjalny odnotował, że skarżąca nigdy nie pracowała i nie pracuje zawodowo. Nadto zapisał, że niepełnosprawna cierpi na demencję i otępienie starcze. Ma problemy z poruszaniem się, do łazienki przemieszcza się z trudem używając w tym celu balkonika i asekuracji innej osoby. Matka skarżącej korzysta z pieluchomajtek, większość dnia spędza w łóżku. Z uwagi na ból ramion i niesprawne dłonie, niepełnosprawna nie spożywa samodzielnie posiłków. W zależności od samopoczucia jest możliwość porozumiewania się i logicznej z nią rozmowy. Pracownik socjalny ustalił, że skarżąca codziennie rano przyjeżdża do matki. Wówczas zajmuje się poranną pielęgnacją, podaniem jej śniadania i karmieniem, następnie też podaje leki oraz sprząta, zrobi zakupy, gotuje obiadu. Te czynności mają zajmować skarżącej około 4 godzin. Następnie, skarżąca ponownie przyjeżdża do matki około godziny 17, kiedy to przygotowuje kolację i posiłek ten podaje (karmi matkę), dawkuje leki, zajmuje się wieczorną higieną, zmienia pieluchomajtki i układa matkę do snu. Te czynności, wg oświadczenia skarżącej, mają trwać około 4-5 godzin. Opieka nad matką obejmuje także – w zależności od potrzeb – uczestnictwo w wizytach lekarskich (okulisty, kardiologa i psychiatry) oraz realizację recept.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00