Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 października 2023 r., sygn. II SA/Gd 111/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 14 grudnia 2022 r. nr SKO.421.960.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 14 grudnia 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człuchowie z 18 października 2022 r. o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym mężem została wniesiona w następującym stanie sprawy:

W dniu 13 września 2022 r. skarżąca zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człuchowie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem – M. P.

Decyzją z 18 października 2022 r. organ I instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia

Podnosząc po pierwsze okoliczność niemożności ustalenia daty powstania niepełnosprawności M. P. oraz po drugie stojąc na stanowisku, że sprawowanie przez skarżącą opieki nad mężem nie uniemożliwia jej podjęcia zatrudnienia. Organ podkreślił, że M. P. wykonuje samodzielnie większość czynności, co więcej, prowadzi samochód, sam wyrabia opał na zimę, a nawet pracuje na umowę zlecenie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku rozpoznając odwołanie skarżącej przywołało przepis art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390, dalej u.ś.r.) i wskazało, że przepis ten utracił moc w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13. Oznacza powyższe, że nie ma podstawy do odmowy przyznania przedmiotowego świadczenia z powodu powstania niepełnosprawności po ukończeniu przez osobę 18 lub 25 roku życia. Kolegium nie podzieliło w tym zakresie stanowiska organu I instancji, że niemożność ustalenia daty powstania niepełnosprawności pozwala na wydanie decyzji negatywnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00