Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 września 2023 r., sygn. II SA/Op 244/23

Egzekucyjne postępowanie; Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Judecki Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 września 2023 r. sprawy ze skargi W. D. na postanowienie Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 maja 2023 r., nr 41/23 w przedmiocie uznania za nieuzasadnione zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzegu z dnia 10 marca 2023 r., nr EP.966.4.41.2022.MWN, 2) zasądza od Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącego W. D. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez W. D. (zwanego dalej też skarżącym) jest postanowienie Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (zwanego dalej w skrócie: OPWIS) z dnia 16 maja 2023 r., nr 41/23, którym utrzymano w mocy postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzegu (zwanego dalej w skrócie: PPIS) z dnia 10 marca 2023 r., nr EP.966.4.41.2022.MWN, w przedmiocie uznania za nieuzasadnione zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej.

Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Upomnieniem z dnia 19 listopada 2019 r., znak [...], PPIS, po stwierdzeniu na podstawie karty uodpornienia, że obowiązek wynikający z przepisów art. 17 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 [na dzień orzekania przez organ egzekucyjny - Dz.U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.]), zwanej dalej ustawą, oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 753), dotyczący zaszczepienia dziecka Z. D., ur. [...], przeciwko: gruźlicy, WZW typu B - pierwsza, druga, trzecia dawka szczepienia podstawowego, błonicy, tężcowi, krztuścowi - pierwsza, druga, trzecia, czwarta dawka szczepienia podstawowego, poliomyelitis - pierwsza, druga, trzecia dawka szczepienia podstawowego, Haemophilus Influenzae typu b - pierwsza, druga, trzecia, czwarta dawka szczepienia podstawowego, Streptococcus pneumoniae - pierwsza, druga, trzecia dawka szczepienia podstawowego, odrze, śwince i różyczce - szczepienie podstawowe nie został wykonany, wezwał zobowiązanego (bez określania danych wezwanego) do niezwłocznego wykonania tego obowiązku i poddania dziecka obowiązkowi zaszczepienia. Podstawę prawną upomnienia stanowił art. 15 § 1 i § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1438, z późn. zm. [na dzień orzekania przez organ egzekucyjny - Dz. U. 2022 r. poz. 479, z późn. zm.]), zwanej dalej w skrócie u.p.e.a. Organ wyjaśnił, że obowiązek zaszczepienia dziecka należy wykonać w terminie 7 dni od daty doręczenia upomnienia, a po tego terminu zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i nałożona grzywna w celu upomnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00