Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 września 2023 r., sygn. II SA/Gd 1083/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka po rozpoznaniu w dniu 27 września 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi N.W na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 24 października 2022 r. nr SKO Gd/2315/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga N. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 24 października 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. z 23 marca 2022 r. o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem została wydana w następującym stanie sprawy:

W dniu 1 lutego 2022 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawnym mężem E. W., legitymujący się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z 12 lipca 2019 r., z którego wynika, że momentu od którego istnieje niepełnosprawność nie da się ustalić, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 23 kwietnia 2014 r.

Decyzja negatywna organu I instancji wynikała ze stwierdzenia braku związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia a zakresem koniecznej opieki oraz z okoliczności, że z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności.

Od ww. decyzji skarżąca złożyła odwołanie nie zgadzając się ze wskazanym w decyzji stanowiskiem.

Kolegium po przytoczeniu przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2023r., poz. 390), dalej u.ś.r., wskazało, że bez znaczenia jest data powstania niepełnosprawności E. W. Nawet jeżeli powstała ona po ukończenia przez niego 18 lub 25 roku życia, to nie stanowi to podstawy do odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Podkreślono, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, (Dz. U. z 2014 r. poz. 1443) stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 17 ust. 1b ustawy, ale w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności. Tym samym w ocenie Kolegium organ I instancji błędnie uznał, że nie została spełniona przesłanka mówiąca o dacie powstania niepełnosprawności warunkująca możliwość uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00