Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 lipca 2023 r., sygn. III SA/Kr 331/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie: WSA Janusz Kasprzycki (spr.) ASR WSA Magdalena Gawlikowska Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2023 r. sprawy ze skargi I. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 16 stycznia 2023 r. znak: SKO-NP-4115-534/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez I. O., zwaną dalej skarżącą, decyzją z dnia 16 stycznia 2023 r., znak: SKO-NP.-4115-534/22, wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000), art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., zwanej dalej ustawą o świadczeniach rodzinnych), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta N. z dnia 14 listopada 2022 r., znak: [...], o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem B. O.

Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia 14 listopada 2022 r., znak: [...], Prezydent Miasta N. orzekł o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem.

W uzasadnieniu tej decyzji organ pierwszej instancji przytoczył treść art. 17 ustawy o świadczenia rodzinnych, a następnie wskazał, że osoba wymagająca opieki, tj. ojciec skarżącej pozostaje w związku małżeńskim z K. O., która legitymuje się orzeczeniem zaliczającym ją do pierwszej grupy inwalidów wydanym na stałe. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodziny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359 ze zm., zwanej dalej w skrócie k.r.o.) na skarżącej ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do ojca. Dołączone do wniosku dokumenty potwierdzają niepodejmowanie zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania nad nim opieki. Fakt sprawowania opieki został potwierdzony wywiadem środowiskowym z dnia 26 października 2022 r. Zakres wykonanych czynności związanych z osobistą opieką obejmuje pomoc przy czynnościach higienicznych, nadzór nad przyjmowanymi lekami, przygotowywanie posiłków i zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy z dnia 10 października 2022 r. i uniemożliwia podjęcie zatrudnienia. Z przedłożonych dokumentów wynika, że zobowiązani do alimentacji na rzecz ojca są: jego żona oraz dwaj synowie. Syn K. nie wyraził zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, natomiast drugi syn J. od 25 lat nie utrzymuje kontaktu z rodziną, nieznany jest jego adres pobytu. Wobec powyższego organ wskazał, że skarżąca jest jedyną osobą, która może zapewnić swojemu ojcu opiekę, a zakres wymaganej opieki uniemożliwia podjęcie przez nią zatrudnienia chociażby w niepełnym wymiarze godzinowym. Ojciec skarżącej został uznany za trwale niezdolnego do samodzielnej egzystencji jednakże jego niepełnosprawność istnieje od 1 grudnia 2010 r. tak więc powstała ona w momencie gdy był on w wieku 71 lat. Zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Wobec braku spełnienia przesłanek z art. 17 ust. 1b powołanej ustawy świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad ojcem, zdaniem organu, nie przysługuje. Organ - jak wskazał - zna treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, lecz z uwagi na fakt, że przepisy zawarte w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie uległy zmianie nie może go stosować.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00