Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. IV SA/Wr 104/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Sędziowie sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (spr.), sędzia NSA Julia Szczygielska, , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją, działając między innymi na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257) oraz art. 17 ust. 1, ust. 1b pkt 2, ust. 3 i art. 24 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 - dalej przywoływana w skrócie jako "ustawa"), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez skarżącą G. W. od decyzji nr [...] wydanej w dniu [...] września 2017 r. przez Wójta Gminy L. o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad niepełnosprawnym H. W. - Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J. orzekło:
1. uchylić zaskarżoną decyzję w całości,
2. przyznać (...) świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym (...) od [...] 2017 r. do [...] 2019 r., przy czym jego wysokość w roku 2017 wynosi [...] złotych miesięcznie.
3.Stosownie do art. 17 ust. 3a ustawy kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia.
W uzasadnieniu, relacjonując przebieg postępowania w sprawie, podano, że wnioskiem z dnia [...] 2017 r. H. W. zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w L. o uchylenie decyzji przyznającej skarżącej prawo do zasiłku dla opiekuna i jednoczesne przyznanie mu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wnioskiem z dnia [...] 2017 r. skarżąca zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym mężem H. W.. Pismem z dnia [...] 2017 r. Wójt zawiadomił skarżącą o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie decyzji z dnia [...] 2016 r. przyznającej jej zasiłek dla opiekuna. Decyzją z dnia [...] września 2017 r. nr [...] organ I instancji odmówił przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z tytułu sprawowania koniecznej opieki nad wymienionym niepełnosprawnym małżonkiem. W uzasadnieniu tak podjętego rozstrzygnięcia organ wskazał, że małżonek skarżącej nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, które powstało nie później niż do ukończenia przez niego 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, nie później niż do 25 roku życia. Decyzją zaś z dnia [...] września 2017 r. nr [...] organ I instancji umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie toczące się w sprawie o uchylenie decyzji z dnia [...] czerwca 2016 r. przyznającej skarżącej zasiłek dla opiekuna, bowiem została wydana decyzja odmowna dotycząca świadczenia pielęgnacyjnego, a zatem nie ma potrzeby wydawania decyzji merytorycznej rozstrzygającej co do istoty sprawy.