Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. II SA/Gd 315/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 13 lutego 2023 r., nr SKO Gd/3497/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

J. J., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 13 lutego 2023 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę wniesiono w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 11 maja 2022 r. Wójt Gminy S. odmówił skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną babcią Z. K. Jako podstawę odmowy świadczenia organ I instancji wskazał art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.), gdyż niepełnosprawność Z. K. nie powstała przed ukończeniem 18 lub 25 roku życia. Organ I instancji powołał także art. 17 ust. 1 u.ś.r. stwierdzając nadto, że zakres i częstotliwość czynności opiekuńczych wykonywanych przez wnioskodawcę względem babci pozwala wnioskodawcy na podjęcie zatrudnienia, chociażby w niepełnym wymiarze. Postanowieniem z 10 czerwca 2022 r. organ sprostował oczywistą omyłkę w uzasadnieniu decyzji.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania, decyzją z 13 lutego 2023 r. Kolegium utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy uznał, że odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na niespełnienie kryterium wieku, w którym powstała niepełnosprawność była nieuzasadniona. Kolegium uznało jednak, że istniały przesłanki do odmowy wnioskowanego świadczenia, gdyż przychyliło się do stanowiska organu I instancji w zakresie dotyczącym niespełnienia przesłanek art. 17 ust. 1 u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00