Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2023 r., sygn. II SA/Gd 33/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. U. – D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 16 listopada 2022 r., nr SKO Gd/2136/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej E. U. – D. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

E. U., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 16 listopada 2022 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Skargę wniesiono w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 23 marca 2022 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Polu, działając z upoważnienia Wójta, odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką I. U. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że niepełnosprawna w stopniu znacznym I. U. jest wdową i ma pięcioro dzieci, z których jedno przebywa za granicą, pozostałe zaś deklarują pomoc w opiece nad matką. Organ I instancji stwierdził przy tym, że zakres sprawowanej opieki wyklucza podjęcie przez wnioskującą jakiegokolwiek zatrudnienia. Jako przyczynę odmowy wskazano natomiast niespełnienie przesłanek wskazanych w art. 17b u.ś.r.

Pismem z 26 października 2022 r. siostra skarżącej, I. M. poinformowała, że do marca 2022 r. jedynym żywicielem rodziny był jej mąż, jednakże w związku z trudną sytuacją ekonomiczną, była ona zmuszona podjąć pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenia jako asystent osoby niepełnosprawnej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Po przeprowadzeniu rozmowy ze skarżącą, ustaliły, że skarżąca zrezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz sprawowania opieki nad matką. I. M. wspomaga skarżącą w razie konieczności, np. nagłego wyjazdu skarżącej. Do oświadczenia załączono kopię umowy zlecenia, w której I. M. zobowiązała się do świadczenia usług w wymiarze 3,5 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu. Usługi asystenckie mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00