Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 lipca 2023 r., sygn. II SA/Bk 398/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący asesor sądowy WSA Anna Bartłomiejczuk (spr.), , , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 lipca 2023 r. sprawy ze sprzeciwu M.S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 8 maja 2023 r. nr 406.498/E-3/XII/2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku zaskarżoną sprzeciwem decyzją z dnia z 8 maja 2023 r. nr 406.498/E-3/XII/2023, po rozpatrzeniu odwołania M.S. (powoływanego dalej jako: "wnioskodawca" lub "skarżący") od decyzji Burmistrza Choroszczy z 16 marca 2023r. nr 5223.8.2.2023 odmawiającej przyznania wnioskodawcy świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką – M.S.1, uchyliło w całości zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W uzasadnieniu podjętej decyzji SKO w pierwszej kolejności opisało stan faktyczny sprawy wyjaśniając, że pozostająca pod opieką skarżącego matka M.S.1 legitymuje się orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, Oddział w Białymstoku z dnia 8 kwietnia 2020r. (nr akt 274030), w którym stwierdzono, że jest trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji, co jest jednoznaczne z zaliczeniem do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe. O świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad nią ubiega się natomiast jej syn M.S., który posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i jak wynika z akt sprawy, pobiera świadczenie rentowe.

Dalej, przywołując art. 17 ust. 1 i ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 20023r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. z 2023r., poz. 390, dalej w skrócie: "u.ś.r."), wyjaśniło, że oparcie zaskarżonej decyzji na argumencie powstania u osoby wymagającej opieki, jej niepełnosprawności po ukończeniu 25 roku życia, jest nieuzasadnione, bowiem niekonstytucyjność tej części przepisu stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt. K 38/13. Ustalenie zatem tej przesłanki nie jest przeszkodą do przyznania wnioskowanego świadczenia. W ocenie SKO koniecznym jest jednak ustalenie, czy nie występuje żadna z okoliczności wymienionych w art. 17 ust. 5 ustawy, wykluczających możliwość przyznania tego uprawnienia. I tak przywołując treść art.17ust.5 pkt 1a u.ś.r., podkreślono, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej, świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego i innego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019r.o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00