Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Lu 262/23

Po wejściu w życie obecnie obowiązującej ustawy o gospodarce nieruchomościami kwestia ta została uregulowana w art. 97 ust. 1 u.g.n., z którego wynika, że podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.

Oczywiście co do zasady interes prawny w postępowaniu podziałowym będzie miała przede wszystkim osoba, której przysługuje tytuł prawny do nieruchomości, w tym w szczególności właściciel nieruchomości. Nie ma jednak normatywnych podstaw do ograniczania zakresu przedmiotowego przepisu art. 97 ust. 1 u.g.n. poprzez twierdzenie, że z żądaniem podziału nieruchomości mogą wystąpić jedynie osoby, które dysponują tytułem prawnym do dzielonej nieruchomości.

Czym innym pozostaje przy tym ustalenie w okolicznościach konkretnej sprawy, komu przysługuje interes prawny w żądaniu podziału nieruchomości, a czym innym twierdzenie, że jedynymi uprawnionymi do zgłoszenia wniosku o podział nieruchomości jest jej właściciel lub inna osoba, której przysługuje tytuł prawny do nieruchomości.

Tzw. geodezyjny podział nieruchomości ma charakter czysto techniczny, polegający na dokonaniu zmiany oznaczenia nieruchomości we właściwych rejestrach urzędowych. Sam ewidencyjny podział nieruchomości nie zmienia ani treści, ani sposobu wykonywania praw przysługujących do dzielonej nieruchomości. Nie wpływa on także w żaden sposób na możność rozrządzania nieruchomością, w tym w szczególności nie obliguje właściciela nieruchomości do rozporządzenia nią.

Identycznie jak w przypadku decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, która może być wydana także na wniosek osób nie będących właścicielami nieruchomości, geodezyjny podział nieruchomości nie rodzi praw do nieruchomości oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.

Tego rodzaju normą o charakterze materialnoprawnym wskazującą na istnienie po stronie skarżącego interesu prawnego w żądaniu podziału nieruchomości zajętych pod drogę powiatową jest art. 2a ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00