Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Gl 1529/22
Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 18 sierpnia 2022 r. nr SKO.4103.80.2022 w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] znak [...] z dnia 21 kwietnia 2022 r. Prezydent Miasta C, (dalej: "organ", "organ I instancji"), działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") oraz art. 4 ust. 2, art. 53 ust. 3 i 4, art. 54 w zw. z art. 64 ust. 1 i art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., por. 977, dalej: "u.p.z.p."), po rozpatrzeniu wniosku F.S. z dnia 4 listopada 2021 r. ustalił sposób zagospodarowania i warunki zabudowy terenu o powierzchni ok. 810 m2 obejmującego działkę nr ewid. 1 i część działki nr ewid. 2 z obrębu [...], położonego w C. przy [...].
W uzasadnieniu podał, że wniosek inicjujący postępowanie obejmował rozbudowę budynku wielorodzinnego z usługami polegającą na dobudowie zewnętrznej windy osobowej od strony południowej budynku wraz z niezbędną zmianą konstrukcji dachu i niezbędną infrastrukturą, na terenie opisanej wyżej nieruchomości. Teren ten nie jest objęty ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z art. 53 ust. 3 u.p.z.p. przeprowadzono analizę warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z przepisów odrębnych oraz analizę stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się realizację inwestycji. W oparciu o charakterystykę inwestycji stwierdzono, że planowana zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Przeprowadzono również analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie spełnienia warunków, o których mowa w art. 61 ust.1 pkt 1-6 u.p.z.p. i stwierdzono, że inwestycja stanowi kontynuację funkcji występujących w obszarze analizowanym, a także z uwagi na jej rodzaj oraz planowaną lokalizację nie zmieni podstawowych parametrów, cech i wskaźników zabudowy oraz w niewielkim stopniu wpłynie na zmianę gabarytów istniejącego obiektu. Ustalono, że teren posiada dostęp do drogi publicznej, istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wydanie decyzji jest zgodne z przepisami odrębnymi, a obszar planowanej inwestycji nie podlega ograniczeniom w korzystaniu z nieruchomości. Stosownie do art. 53 ust. 4 pkt 2 u.p.z.p. projekt decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu został uzgodniony z Państwowym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków postanowieniem [...].z dnia 17 stycznia 2022 r.