Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Bk 319/23

Pomoc publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie asesor sądowy WSA Marta Joanna Czubkowska (spr.) sędzia WSA Małgorzata Roleder, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 czerwca 2023 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 3 kwietnia 2023 r. nr 406.424/E-4/XII/2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

Po rozpatrzeniu wniosku M.P. z 1 marca 2023 r. Wójt Gminy W. decyzją 20 marca 2023 r. nr 5223.5.2023 odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem M.P.1. Podniesiono, że osoba wymagająca opieki, ojciec strony, posiada znaczny stopień niepełnosprawności, a niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Przyczyną negatywnego rozstrzygnięcia jest okoliczność, że osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a żona legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Odwołanie od decyzji wniósł M.P. Kwestionując wydaną decyzję podniósł, że jego matka jest po wypadku komunikacyjnym i nie jest w stanie zapewnić opieki mężowi. Odwołujący opisał jej stan zdrowia, przedkładając kopie dokumentów medycznych. Wskazując na powyższe wniósł o pozytywne rozpatrzenie odwołania.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku decyzją z 3 kwietnia 2023 r. nr 406.424/E-4/XII/2023 utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu stwierdzono, że brak jest podstaw prawnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego dziecku na niepełnosprawnego rodzica, gdy ten pozostaje w związku małżeńskim, a współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wskaznao, że stanowisko to jest zbieżne z poglądami wyrażanymi jednolicie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, a co najważniejsze, kwestie tę rozstrzygnięto w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z u 14 listopada 2022 r., I OPS 2/22. W uchwale tej NSA stwierdził, że warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy, z tytułu sprawowania opieki nad osobą pozostającą w związku małżeńskim osobie wskazanej w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, innej niż współmałżonek, jest legitymowanie się przez współmałżonka osoby wymagającej opieki orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00