Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Go 172/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Rogalski Asesor WSA Kamila Karwatowicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 31 maja 2023 r. sprawy ze skargi Ł.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Ł.G. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Burmistrz decyzją z dnia [...] października 2022 r., nr [...] – na podstawie m.in. art. 2 pkt 2, art. 3 pkt 11, art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1a-1b, art. 17b, art. 20 ust. 1-3, art. 23 ust. 1, 2 i 4aa, art. 24 ust. 1-2a, ust. 3, art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; dalej jako u.ś.r.), art. 104, art. 107, art. 127, art. 129, art. 130 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej jako k.p.a.) - orzekł o odmowie przyznania Ł.G. prawa do świadczenia w formie: 1) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r., wnioskowanego na K.G., 2) składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad ojcem, wnioskowanej na Ł.G., 3) składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad ojcem, wnioskowanej na Ł.G.. Powodem odmowy było powstanie niepełnosprawności po ukończeniu 25. roku życia.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że wnioskiem z dnia [...] maja 2022 r. Ł.G. wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem. Osoba wymagająca opieki legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność istnieje od [...] października 2021 r., a więc powstała w wieku 56 lat. Wnioskodawca zamieszkuje wspólnie z ojcem, matką i młodszym bratem. Żona K.G., zgodnie z oświadczeniem z dnia [...] maja 2022 r., nie jest wstanie opiekować się mężem z powodu niedosłuchu. Małżeństwo G. mają wspólne dzieci: - syna A.G., który ma na utrzymaniu dziecko, pracuje i nie wyraża chęci zajęcia się ojcem, syna K.G., który jest nieletni, syna Ł.G. oraz córkę W.K., która mieszka w miejscowości [...], posiada własną rodzinę i nie jest w stanie zająć się ojcem. Rodzice K.G. nie żyją. Wnioskodawca nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, nie ma prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, renty rodzinnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz nie jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna w PUP, nie był zatrudniony lub nie świadczył innych prac zarobkowych w rozumieniu art. 3 pkt 22 u.ś.r. Wnioskodawca oświadczył, że sprawuje opiekę nad ojcem, wymagającym całodobowej opieki, pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności. Codzienna opieka nad ojcem polega na przygotowywaniu leków, umawianiu wizyt lekarskich, przygotowywaniu posiłków, dbaniu o higienę. Wnioskodawca domaga się również objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. Z przeprowadzonego przez organ rodzinnego wywiadu środowiskowego wynika, iż wnioskodawca zamieszkuje wspólnie z ojcem, matką i młodszym bratem. Matka, ze względów zdrowotnych, nie jest w stanie opiekować się mężem. Wnioskodawca sprawuje opiekę nad ojcem w zakresie zaspokajania wszystkich podstawowych potrzeb życiowych, w szczególności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, czynności samoobsługowych, poruszania się w środowisku, zakupów, przygotowywania posiłków, organizacji dowozu do lekarzy, załatwianiu spraw urzędowych oraz we wszystkich innych niezbędnych czynnościach. K.G. potwierdził fakt sprawowania opieki przez syna. W ocenie pracownika socjalnego opieka sprawowana jest prawidłowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00